معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / آمار تجارت خارجی کشور محرمانه شد؟/ رئیس دیوان محاسبات: حتی آمار ثبت سفارش کالا هم محرمانه نیست

آمار تجارت خارجی کشور محرمانه شد؟/ رئیس دیوان محاسبات: حتی آمار ثبت سفارش کالا هم محرمانه نیست

آمار تجارت خارجی کشور محرمانه شد؟/ رئیس دیوان محاسبات: حتی آمار ثبت سفارش کالا هم محرمانه نیست

درحالی رئیس دیوان محاسبات تأکید دارد که حتی آمارهای ثبت سفارش کالا هم محرمانه نیست و هر ایرانی باید بداند که چه‌نوع و چه‌میزان کالا وارد شده؛ امروز بسیاری از آمارهای تجارت خارجی رسمی کشور حبس شده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ بعد از ماجرای اعلام دیوان محاسبات درباره بلاتکلیفی 4.7 میلیارد دلار ارز دولتی که در سال 97 برای واردات کالاهای اساسی تخصیص داده شده بود هجمه‌های گسترده‌ای به دیوان محاسبات کشور انجام شد.

این درحالی است که این دستگاه وظایف نظارتی خود را انجام داده است، در همین راستا عادل آذر رئیس دیوان محاسبات کشور با تأکید بر اینکه اطلاعات ثبت سفارش و مکانیزم پرداخت‌ها موضوع محرمانه‌ای نیستند، تصریح کرد: هر ایرانی باید بداند که به‌طور مثال چه‌میزان کشمش، چای، خوراک دام و… ثبت سفارش شده و چه‌اندازه به کشور وارد شده است بنابراین باید پرسید؛ کدام قسمت این اطلاعات محرمانه است که دولت آن را اعلام نمی‌کند؟

نکته جالب توجه در مباحث رئیس دیوان محاسبات تأکید بر غیرمحرمانه بودن آمارهای مربوط به ثبت سفارش کالاهاست، این درحالی است که در سنوات گذشته به‌صورت مستقل هیچ گونه اطلاعاتی از جزئیات ثبت سفارشها منتشر نشده است. البته بانک مرکزی بعد از مطالبه‌گری‌های انجام‌شده فهرست برخی دریافت‌کنندگان ارز دولتی و نیمایی را در سال 98 منتشر کرده است.

از سوی دیگر توجه به این موضوع ضروری است که درحالی که تا سال 97 جزئیات آمارهای تجارت خارجی از سوی گمرک با جزئیات منتشر می‌شد امروز مدتهاست که حبس آماری رخ داده و دسترسی به جزئیات آمارهای تجارت خارجی وجود ندارد.

به‌عنوان مثال همان‌طور که در تصویر زیر مشخص است هیچ گونه دسترسی به آمار ماهانه واردات در آذر ماه سال گذشته بر اساس کشور، اقلام، جزئیات و… وجود ندارد.

واردات برنج , صادرات غیرنفتی ,

انتهای پیام/+

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس