اخبار صنعت و معدن

مقام دهم ايران در ذخاير معدني

پايگاه خبري معدن نيوز- معاون اکتشاف سازمان زمين شناسي و اکتشافات معدني ايران با بيان اينکه از نظر ذخاير معدني مقام دهم دنيا را دارا هستيم ، گفت: توليد ناخالص معدني کشور يک درصد است.

بهروز برنا در جلسه رونمايي از نقشه راه علوم زمين شناسي استان آذربايجان شرقي در تبريز، توجه به بحث اکتشاف را زمينه توليد ثروت دانست و افزود: اگر به بخش معدن توجه ويژه اي شود، بهترين محل ايجاد شغل بوده و نرخ بيکاري بسيار کاهش مي يابد.

وي خواستار تزريق اعتبار و افزايش بودجه هاي اکتشافي در بخش معدن شد و گفت: در دنيا 12.8 ميليارد دلار هزينه اکتشاف مي شود، ولي در ايران به بخش اکتشاف جفا شده است.

برنا قدمت سازمان زمين شناسي را 52 سال اعلام کرد و افزود: با وجود جوان بودن سازمان زمين شناسي کشور نسبت به سازمان هاي زمين شناسي دنيا در رتبه بندي انجمن زمين شناسان دنيا رتبه هشتم را داريم.

معاون اکتشاف سازمان زمين شناسي اکتشافات عمقي را يکي از اساسي ترين اکتشافات که بايد مورد توجه مسوولان قرار گيرد، ذکر کرد و گفت: سال گذشته با همکاري ايميدرو و معاونت معدني تفاهم نامه اي امضا شد که حاصل آن 40 محدوده اميدبخش براي حفاري است.

وي استان آذربايجان شرقي را جزو چهار استان برتر در زمينه معدني برشمرد و گفت: اين استان با داشتن حداقل 10 تن ذخيره شناخته شده طلا يکي از استان هاي غني در زمينه طلا بوده و از 10 نوع ماده معدني در سطح ملي نيز برخوردار است.

برنا خاطرنشان کرد: سازمان زمين شناسي روي 20 منطقه اولويت دار تقسيم شده که پنج منطقه با ذخاير جديد کشف شده در آذربايجان شرقي قرار دارد.

وي با بيان اينکه علاوه بر نفت و گاز 10 معدن در کلاس جهاني در کشور داريم، اظهار کرد: متاسفانه خام فروشي در زمينه توليدات معدني در کشور ما رايج است که بايد به سمت فراوري و بازيافت حرکت کنيم.

برنا خواستار توجه به زير ساخت هاي حمل و نقل بويژه شبکه ريلي به منظور بهره برداري بيشتر از معادن شد و گفت: با اينکه توليدات علمي ما در علوم زمين سال به سال افزايش مي يابد ولي اجرايي نشدن آن باعث عقب ماندن ما از جايگاه جهاني مي شود.

رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربايجان شرقي نيز از صدور چهار فقره پروانه اکتشاف در سال گذشته در استان خبر داد و گفت: در صدور پروانه اکتشاف 74 درصد کاهش داشتيم که علت آن محدوديت و نبود پهنه بندي است.

حسين نجاتي خواستار همکاري سازمان زمين شناسي شمالغرب با صنعت، معدن و تجارت استان براي استفاده بهتر از پتانسيل معدني شد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به ایمیدکو  می باشد