معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / اختلال در تخلیه کالای اساسی بندر چابهار با وجود دستور روحانی/دلیل خروج 5 دستگاه استراتژیک از بندر اقیانوسی ایران چه بود؟

اختلال در تخلیه کالای اساسی بندر چابهار با وجود دستور روحانی/دلیل خروج 5 دستگاه استراتژیک از بندر اقیانوسی ایران چه بود؟

اختلال در تخلیه کالای اساسی بندر چابهار با وجود دستور روحانی/دلیل خروج ۵ دستگاه استراتژیک از بندر اقیانوسی ایران چه بود؟

درحالی اواخر اسفند ۹۸ و فروردین امسال ۵ دستگاه مکنده از بندر چابهار به‌سمت بندر امام و شهید رجایی خارج شده که با از کار افتادن یکی از مکنده‌های باقیمانده،‌ تخلیه کالا در این بندر دچار اختلال شده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ دیروز حسین شهدادی معاون بندری و اقتصادی اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از ورود همزمان 3 فروند کشتی حامل کالای اساسی به بندر چابهار خبر داده و گفته بود: به‌طور همزمان 2 فروند کشتی 66هزارتنی گندم و یک کشتی حامل کالای اساسی جو به‌وزن 66 هزار تن وارد بندر چابهار شده است.

وی با اشاره به تخلیه این کشتی‌ها، افزود: با توجه به ظرفیت‌های زیرساختی و تجهیزاتی بندر چابهار از مهر ماه سال گذشته پهلوگیری کشتی‌های حامل کالای اساسی در این بندر استراتژیک افزایش چشمگیری داشته است.

وی تصریح کرد: با وجود تأثیر ویروس کرونا بر اقتصاد دنیا، رونق تجارت با ورود کشتی کالای اساسی در بندر چابهار ادامه دارد، به‌گونه‌ای که ابتدای اردیبهشت ماه به‌صورت همزمان 7 کشتی با ظرفیت 340 هزار تن در این بندر بزرگ اقیانوسی پهلوگیری کرد.

به گزارش تسنیم،‌ مقام مسئول بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان از رشد ورود 30درصدی کالای اساسی به بندر چابهار طی فروردین امسال در مقایسه با فروردین سال 98 خبر داده است.

این در حالی است که اواخر اسفندماه سال گذشته و فروردین امسال 5 دستگاه از 8 دستگاه مکنده غلات از بندر چابهار خارج و به بندر امام خمینی (4 دستگاه) و بندر شهید رجایی (یک دستگاه) منتقل شده است. از سه دستگاه باقی‌مانده نیز یکی از دستگاه‌ها دیروز دچار نقص فنی شده و به همین دلیل تخلیه در بندر چابهار به‌خصوص کالای سه کشتی اعلام‌شده از سوی معاون بندری و اقتصادی اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان دچار اختلال شده است.

بندر چابهار طی چند سال به هاب ورود کالای اساسی کشور و ترانزیت کالا به افغانستان تبدیل شده،‌ اما مشخص نیست چرا و به چه دلیلی مهم‌ترین تجهیزات بندری آن به بنادر دیگر انتقال یافته است. همان‌گونه که اشاره شد چهار دستگاه از مکنده‌های بندر چابهار به بندر امام خمینی(ره) منتقل شده است، بندری که 13 دستگاه مکنده دارد و به‌نظر نمی‌رسد دلیل اقدام سازمان بنادر و دریانوردی در رابطه با نیاز بندر امام بوده باشد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری دیروز در تماس تلفنی با وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر ضرورت تأمین کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم و تأمین بازار از کالاهای ضروری و اساسی، از اقدامات انجام‌شده در این زمینه قدردانی و بر ادامه روند تخلیه کالاهای اساسی از بنادر و گمرکات تا تخلیه کامل و هرچه سریعتر 4 میلیون تن کالای اساسی موجود در بنادر و گمرکات کشور تأکید کرد.

محمد اسلامی نیز در این تماس تلفنی گزارشی از روند تخلیه و بارگیری کالاهای اساسی و ضروری موجود در بنادر و گمرکات برای تأمین بازار ارائه و تأکید کرد که این روند تا تخلیه کامل این کالا و حمل آن به داخل کشور ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام/+

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس