معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / اعتراض وزارت کشاورزی به اقدام وزارت صنعت برای واردات لیمو ترش

اعتراض وزارت کشاورزی به اقدام وزارت صنعت برای واردات لیمو ترش

اعتراض وزارت کشاورزی به اقدام وزارت صنعت برای واردات لیمو ترش

درحالی که وزارت جهاد کشاورزی به دلیل امکان بروز خسارت به باغات ناشی از ورود آفت های وارداتی، مخالف واردات لیموترش است، وزارت صنعت از واردات ۵ هزار تن از این محصول به کشور با ارز نیمایی خبر داده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم هنوز مدت زیادی از بهبود وضعیت باغات لیموی جنوب کشور به دلیل ابتلا به آفت جاروک لیو ترش قاچاق نگذشته که وزارت صنعت با وجود مخالفت وزارت جهاد کشاورزی خبر از واردات رسمی لیمو ترش به کشور داده است.

این آفت به دلیل واردات غیرقانونی لیمو ترش به کشور، خسارت زیادی به باغداران و حتی مصرف کنندگان وارد آورد و حدود 80 درصد باغات لیموی جنوب کشور را از بین برد و با کمبود، قیمت آن در بازار افزایش یافت.

حمیدرضا کلامی مدیر کل دفتر تنظیم بازار کشور در گفتگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: «تا شروع زمان برداشت در اوایل تیرماه برای تأمین کسری بازار 5 هزار تن لیمو ترش تا 15 اردیبهشت ماه وارد عرضه می‌شود».

5 اقدام ستاد تنظیم بازار برای کنترل قیمت لیموترش / واردات 5 هزار تن لیموترش به کشور

صادرات لیمو و کش قیطانی تا پایان اردیبهشت ممنوع شدمخالفت با واردات لیموترش برای پیشگیری از ورود آفات و بیماری‌های نوظهور

بنابراین گزارش اما زهرا جلیلی‌مقدم مدیرکل دفتر میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: با وجود تولید حدود 620 هزار تن لیموترش در کشورمان و به منظور پیشگیری از ورود آفات و بیماری‌های نوظهور، با واردات لیموترش به کشور مخالف هستیم.

وی با اشاره به تولید حدود 5 میلیون و 300 هزارتنی مرکبات در کشورمان، گفت: کشور ما جزو 10 کشور برتر تولیدکننده مرکبات در دنیا است.

وی ادامه داد: از حدود 5 میلیون و 300 هزارتن مرکبات، حدود سه میلیون و دویست هزار تن پرتقال، 750 هزار تن نارنگی، 620 هزار تن لیموترش و بیش از 600 هزار تن لیموشیرین است.

جلیلی مقدم با اشاره به واردات لیمو، تصریح کرد: با وجود تولید حدود 620 هزار تن لیموترش در کشورمان و به منظور پیشگیری از ورود آفات و بیماری‌های نوظهور، با واردات لیموترش به کشور مخالف هستیم.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر حدود 50 هزار تن ذخیره پرتقال در سردخانه‌ها وجود دارد، یادآور شد: با توجه به عمر انبار پرتقال، این میوه باید وارد چرخه مصرف شود.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس