معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / افزایش قیمت لوازم خانگی بیشتر از 25 درصد مجاز نیست

افزایش قیمت لوازم خانگی بیشتر از 25 درصد مجاز نیست

افزایش قیمت لوازم خانگی بیشتر از ۲۵ درصد مجاز نیست

رییس سازمان حمایت گفت:‌ بر اساس تصمیمات اتخاذ شده قیمت تلویزیون ۲۰ درصد و سایر کالاهای لوازم خانگی ۲۵ درصد می تواند افزایش یابد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عباس تابش در نشست خبری امروز با اشاره به اینکه گران شدن قیمت ها با گران فروشی متفاوت است، اظهار داشت: در سال ٩٧ حدود ٩٩٤ پرونده قیمت را بررسی کردیم که با قیمتهای تصویب شده در تنظیم بازار متفاوت بود. در سال ٩٨ نیز این آمار با رشد ٩٨ درصد به هزار و ٩٦٤ پرونده رسید.

وی گفت: امسال تاکنون 240 پرونده توسط سازمان حمایت به تعزیرات ارسال شده و 240 پرونده واحد متخلف به تعزیرات دادیم تا اخر این ماه به آمار بالاتری می رسد که نشان دهنده عزم سازمان حمایت در برخورد با گران فروشان است.

وی گفت: در سال ٩٨ نسبت به ٩٧ حدود ١٦درصد ارسال پرونده ها بیشتر شده و در پرونده متشکله 40 درصد افزایش داشته ایم.

رئیس سارمان حمایت افزود: بر اساس آمار سال ٩٧ به ٩٨ نیز تعداد بازرسی انبارهای عضو ١١ درصد رشد یافته است.

*راه اندازی سامانه گارانتی تا دوهفته آینده

تابش افزود: تا دو هفته آینده سامانه گارانتی برای کالاهای سرمایه ای و بادوام را رونمایی می کنیم تا مردم بتوانند از آن استفاده کنند. در خصوص تغییر ضوابط قیمت نیز در سالهای قبل گروه بندی هایی انجام شده بود و الزامی برای شرکت ها در خصوص ثبت قیمت در سامانه ١٢٤نبود ولی امسال این امر اجباری شده است.

وی ادامه داد: اگر کالایی نرخ ارز آن جابه جا شده ، به این معنی نیست که نقش آن کالا در سفره مردم نیز جابه جا شده، بلکه سازمان حمایت بر تعیین قیمت آنها نقش داشته و باید ابتدا تغییر قیمتها توسط سازمان حمایت تأیید شود.

معاون وزیر صنعت گفت: 5 قلم کالای اساسی این هفته و هفته آینده در اولویت بازرسی سازمان حمایت است که این 5 کالا شامل لاستیک، لوازم خانگی، برنج ،شکر و نهاده دامی است، البته رصد این 5 کالا علاوه بر 100 قلم کالایی است که هر روز مورد بازرسی سازمان حمایت قرار می گیرد.

وی در خصوص درصد افزایش قیمت لوازم خانگی گفت: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده قیمت تلویزیون 20 درصد و سایر کالاهای لوازم خانگی 25 درصد می تواند افزایش یابد و از 20 خرداد ماه، یک هفته به ذینفعان مهلت داده شده که قیمتها را در سامانه ١٢٤ درج کنند.

تابش گفت بیشتر دنبال این هستیم که حق مصرف کننده و تولید کننده رعایت شود. اصنافی که درگیر عرضه لوازم خانگی هستند، ابتدا باید قیمت ها را در سامانه ١٢٤ درج کنند و دوم قیمت ها را متناسب و بر اساس نرخی که در سامانه ١٢٤ درج شده، تعیین کنند.

وی در خصوص بازار خودرو و اختلاف 10 درصدی قیمت بین بازار و کارخانه اظهار داشت: قیمت توسط شورای ملی رقابت اعمال می شود و آنالیز قیمت دست شورای رقابت است. ولی در خصوص 10 درصد اختلاف بازار و کارخانه نیز ، پیشنهادات مختلفی وجود دارد که سازمان حمایت به تنظیم بازار ارائه کرده است. پیشنهاد ما این است که اختلاف 10 درصد به بالا مبنای برخورد تعزیرات باشد ولی هنوز تصویب نشده است.

رئیس سازمان حمایت افزود: برخی معتقدند وقتی قیمت کارخانه تعیین شده ، نرخ بازار بر اساس عرضه و تقاضا باشد ولی سازمان حمایت معتقد است بازارباید سقف قیمتی داشته باشد.

تابش در خصوص قیمت سیمان به خبرنگار تسنیم گفت : این کالا جزء اولویت گروه سوم بوده و اگر تولید کنندگان فکر می کنند، متغیرهای قیمتی آنها تغییر کرده است، می توانند بر اساس ضوابط هیئت تعیین تثبیت قیمت، نرخ های خود را تغییر و اقدام به فروش کنند.

وی تأکید کرد: تولیدکنندگان بدانند اگر پس از اعمال تغییر قیمت، سازمان حمایت به عنوان مدعی حمایت از مصرف کننده، به این نتیجه برسد که ضوابط هیئت تعیین تثبیت رعایت نشده و یا حقوق مصرف کننده نادیده گرفته شده است، با آنها برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس