معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / امضای تفاهم‌نامه گسترش فعالیت‌های معدنی مس

امضای تفاهم‌نامه گسترش فعالیت‌های معدنی مس

امضای تفاهم‌نامه گسترش فعالیت‌های معدنی مس

به‌منظور افزایش مشارکت مردمی در اقتصاد و فراهم آوردن فضای کسب و کار و گسترش فعالیت معدنی مس در استان خراسان رضوی تفاهم نامه گسترش فعالیت‌های معدنی مس به امضا رسید.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از نیسیکو، با حضور اردشیر سعدمحمدی مدیرعامل شرکت مس و علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان و به‌منظور افزایش مشارکت مردمی در اقتصاد و فراهم آوردن فضای کسب و کار و گسترش فعالیت معدنی مس در استان خراسان رضوی تفاهم نامه گسترش فعالیت‌های معدنی مس به امضا رسید.

سعدمحمدی در این نشست که مس‌فروش رییس سازمان صمت استان خراسان رضوی، رسولی معاون استاندار، حیدر ضیغمی مشاور مدیرعامل و مدیر گروه روابط عمومی، بهروز رحمتی معاون اکتشافات و توسعه، مهندس شهریار متوکل مدیر امور اکتشافات شرکت مس و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی حضور داشتند؛ با ارائه گزارشی از اقدامات انجام‌شده در حوزه اکتشاف در استان خراسان رضوی گفت: بسیار خوشحالیم که فضای مناسبی در بین استان‌های معدن خیز کشور برای گسترش فعالیت‌های معدنی و تولید و اشتغال ایجاد شده است و در این میان استان خراسان رضوی پیشتاز فعالیت‌های معدنی مس در کشور شده است.

وی با بیان اینکه شرکت مس، اکتشاف مواد معدنی جدید را به‌عنوان پشتوانه‌ای برای تداوم تولید و جهش تولید و اجرای طرح‌های توسعه، با نگاه ایجاد سرمایه ملی و فرصت‌های اشتغال‌زایی به‌ویژه در مناطق کمتر برخوردار کشور می‌داند، افزود: در این راستا و در سال جهش تولید، این شرکت فعالیت‌های اکتشافی مبسوطی را در برخی استان‌های کشور ازجمله استان خراسان رضوی برنامه‌ریزی کرده است.

مدیرعامل شرکت مس بیان کرد: موضوع این تفاهم‌نامه انجام عملیات اکتشافی و حفاری در 20 هزار کیلومترمربع از محدوده‌های امیدبخش اکتشافی و معدنی در استان خراسان رضوی از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران می‌باشد.

وی افزود: ‌بر اساس این تفاهم‌نامه در نظر داریم با بهره‌گیری از روش‌های نوین اکتشافی و دانش فنی روز دنیا و به‌کارگیری متخصصین توانمند، فعالیت‌های اکتشافی گسترده‌ای مانند مطالعات سنجش‌ازدور، زمین‌شناسی و آلتراسیون، ژئوشیمی، ژئوفیزیک، توپوگرافی و حفاری اکتشافی را در قالب مراحل چهارگانه اکتشافات شامل مطالعات شناسایی، پی‌جویی، عمومی و تفصیلی در پهنه کاشمر و بجستان انجام دهیم.

سعدمحمدی با تأکید بر این‌که نخستین گام برای تولید مس، دستیابی به ذخایر معدنی مس است اظهار داشت: در صورت دستیابی به نتایج خوب و قابل‌برداشت معدنی احداث فازهای بعدی تولید مس و ایجاد کارخانه کنسانتره مس در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی تأکید کرد: در حال حاضر پیمانکار برای حفاری مشخص‌شده است و تلاش خواهیم کرد در کمترین زمان ممکن وارد فاز اجرایی شویم.

سعدمحمدی افزود: عملیات حفاری طی دو سال و با قریب به 75 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت مس یادآور شد: رعایت مسائل زیست محیطی یکی از اولویت‌های اصلی و اساسی شرکت مس است و در حال حاضر تمامی فرایندهای تولیدی مس با حداکثر استانداردهای زیست محیطی انجام می‌شود.

گسترش فعالیت‌های معدنی مس در استان خراسان رضوی

علی‌رضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی در این جلسه به فقر اکتشافی و صنایع معدنی در استان اشاره کرد و گفت: ما از شرکت ملی مس ایران دعوت کردیم تا در استان خراسان رضوی عملیات اکتشافی را در پهنه‌های امیدبخش انجام دهند.

وی به فاز اول پروژه اکتشاف مس در استان با هزینه‌ای بالغ بر 70 میلیارد تومان اشاره کرد و یادآور شد: مطالعات تفصیلی ظرف یک سال آینده به پایان خواهد رسید و در گام بعدی و در صورت دستیابی به نتایج خوب به‌سوی تولید کنسانتره خواهیم رفت.

رزم‌حسینی بر قابلیت خراسان‌رضوی برای پوشش ذخایر شرق کشور و نیز کشورهای منطقه تأکید کرد و گفت: بر اساس توافق صورت گرفته 300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای تولید کنسانتره در نظر گرفته شده است و بنا است تا شرکت ملی صنایع مس ایران رهبری شرکت‌های کوچک در استان را نیز بر عهده بگیرد.

وی افزود: شرکت ملی مس سود شرکت‌های کوچک را تضمین و کنسانتره آن‌ها را خریداری خواهد کرد تا با نوسان قیمت مشکلی برای آن‌ها به وجود نیاید و اقتصاد خراسان‌رضوی پایدار بماند.

استاندار خراسان رضوی از بردسکن، بجستان و کاشمر به‌عنوان بخش‌های دارای معادن مس یاد کرد و گفت: مطالعات کل استان نشان از آن دارد که خراسان ذخایر بسیاری دارد و کمربند معدنی از این سو به کرمان امتداد پیدا کرده است.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس