معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / بازار خودرو چطور 24ساعته سامان می‌گیرد؟

بازار خودرو چطور 24ساعته سامان می‌گیرد؟

بازار خودرو چطور ۲۴ساعته سامان می‌گیرد؟

باید از وزیر صنعت پرسید با کدام مکانیزم می‌توان ۲۴ساعته بازار خودرو را سامان داد و چرا تا امروز برای اجرایی‌شدن این سیاست‌ها تعلل و فضا را برای دلال‌بازی در بازار خودرو مهیا کرده‌اند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بازار خرید و فروش خودرو در طول روزهای اخیر رکوردهای نجومی را در قیمت انواع خودروهای داخلی ثبت نموده است. اما جالب اینجاست در این رکوردهای قیمتی مسئولین فقط در کش‌وقوس اختلاف نظر برای تعیین قیمت‌های جدید کارخانه بودند و هیچ نظارتی بر بازار اعمال نشد.

در طول جلسات خودرویی شورای رقابت و سازمان بازرسی کل کشور بر تعیین قیمت آن هم براساس دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو اصرار داشتند اما از آن طرف وزارت صنعت به‌همراه سازمان حمایت و انجمن خودروسازان بر افزایش قیمت خودرو آن هم مطابق با هزینه‌های تولید تأکید می‌کنند.

اختلاف نظر آقایان در اعلام قیمت‌های جدید عاملی باعث شد تا دلالان بازار از این موضوع سوء استفاده کنند و با اعلام قیمت‌های کاذب در انواع خودروها بازار را ملتهب سازند به‌نحوی که قیمت‌ها یک‌هفته‌ای از 10 تا 30 میلیون تومان در انواع خودروهای داخلی افزایش پیدا کرد.

اعلام قیمت 90 میلیون تومانی پراید در نهایت عاملی شده تا مسئولین به‌جای دعوا بر سر تعیین قیمت خودرو توجهی هم به بازار خرید و فروش خودرو داشته باشند اما فقط این موضوع در حد توجه بود و در عمل هیچ نظارتی برای مقابله با اعلام قیمت‌های کاذب در بازار انجام نشد.

اعتراض مردم و ورود مراجع قضایی به این موضوع عاملی شد تا اعلام خودرو آن هم در فضای مجازی فعلاً متوقف شد اما راهکار مدیریت بازار فقط این تصمیم کوتاه‌مدت نبود.

در نهایت با ورود رئیس جمهور برای ساماندهی بازار خودرو و دستور پیگیری دلایل افزایش قیمت‌ها شوکی در بازار ایجاد و قیمت‌ها 5 تا 10 میلیون تومان کاهش پیدا کرد. البته به‌اعتقاد فروشندگان خودرو "ما 15 روز است که فعالیت خود را آغاز کرده‌ایم و نمی‌دانیم چرا قیمت‌ها افزایش و چرا با یک دستور کاهش پیدا کرده است."

جالب اینجاست امروز وزیر صنعت هم از اولتیماتوم 24ساعته برای مدیریت بازار خودرو خبر داده است و به سازمان‌ حمایت، شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار تکلیف کرده ظرف 24 ساعت آینده در اقدامی مشترک بازار خودرو را ساماندهی کنند و جلوی آشفتگی‌های موجود را بگیرند.

اما باید پرسید چرا این دستور اوایل اردیبهشت ماه که روند افزایشی قیمت‌ها در بازار شروع شده بود صادر نشد تا بازار امروز با این رشد قیمت‌ها روبه‌رو نشود. البته باید از وزیر صنعت پرسید با کدام مکانیزم می‌توان 24ساعته بازار خودرو را سامان داد و چرا تا امروز برای اجرایی شدن این سیاست‌ها تعلل و فضا را برای دلال‌بازی در بازار خودرو مهیا کرده‌اند.

انتهای پیام/+

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس