معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / تغییر ساختار اقتصاد جهان بر اثر کرونا/ ملی‌گرایی اقتصادی رونق پیدا می‌کند

تغییر ساختار اقتصاد جهان بر اثر کرونا/ ملی‌گرایی اقتصادی رونق پیدا می‌کند

تغییر ساختار اقتصاد جهان بر اثر کرونا/ ملی‌گرایی اقتصادی رونق پیدا می‌کند

یک اقتصاددان با اشاره به آسیب‌دیدگی اقتصاد نئولیبرالی آمریکا از بحران کرونا گفت: کشور‌های غربی از این بحران درس گرفتند و قطعاً جهت سیاست‌های خود را از سمت اقتصاد بازار آزاد به ملی‌گرایی اقتصادی تغییر خواهند داد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین راغفر اقتصاددان و استاد اقتصاددان در رابطه با دلایل عملکرد متفاوت اقتصاد‌های جهان در شرایط کرونایی بیان کرد: شاید یکی از اصلی‌ترین دلایل این مسئله تفاوت ساختار‌های نهادی کشور‌ها باشد.

این اقتصاددان با اشاره به نقش تعیین‌کننده مراکز تحقیقاتی و نوآوری در قدرت اقتصادی و مزایای سیاسی آمریکا گفت: اقتصاد آمریکا با استفاده از نوآوری‌ها معمولاً بر بحران‌ها غلبه کرده و بر اقتصاد سایر کشور‌ها نیز تأثیر گذاشته است به‌طوری که اقتصاد‌های دنیا برای استفاده از این ظرفیت باید به آمریکا حق امتیاز دهند.

وی با یادآوری این مطلب که اقتصاد آمریکا از دهه 70 میلادی به بعد از اقتصاد مبتنی بر تولید واقعی و صنعتی به‌سمت تولید در بخش‌های مالی و صادرات ظرفیت‌های تولید واقعی به کشور‌های شرق آسیا تغییر کرد، گفت: همین تغییر مسیر، باعث کاهش شدید ظرفیت ایجاد اشتغال در اقتصاد آمریکا شد و به همین دلیل بود که در بحران 2008 طبقه متوسط آمریکایی به‌عنوان اصلی‌ترین موتور محرکه تقاضا در بازار این کشور به‌شدت ضعیف شدند و تعداد جمعیت بی‌خانمان و بیکاران نیز به‌شدت بالا رفت.

راغفر با بیان اینکه اقتصاد آمریکا به‌شدت وابسته به سلطه این کشور بر منابع دیگر کشورهاست، تصریح کرد: بحران کرونا نیز نشان داد عمده مشاغل موقتی که ترامپ ایجاد کرده بود صرفاً بر اثر فشار به کشور‌های رقیب مانند چین و اتحادیه اروپا به وجود آمده بودند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اقتصاد آمریکا در سال‌های اخیر قادر به خلق مشاغل پایدار و باثباتی نبوده و عمده مشاغل در این کشور مربوط به بخش خدمات است.

وی با اشاره به آسیب‌دیدگی ساختار اقتصاد مبتنی بر اقتصاد مالی و نئولیبرالی آمریکا در این بحران گفت: بازار کار آمریکا در سال‌های اخیر که با سیاست‌های ترامپ ایجاد شد عمدتاً بازار کار‌های موقت و بی‌ثبات بود که در نهایت هم بر اثر بحران کرونا تعداد بیکاران در این کشور از 5 میلیون نفر به 27 میلیون نفر افزایش پیدا کرد.

راغفر تأثیرپذیری اقتصاد‌های دنیا از یکدیگر و از آمریکا به‌ویژه در شرایط بحرانی را قطعی خواند و افزود: طبق پیش‌بینی‌ها، اقتصاد‌های جهانی به‌ویژه اروپا در سال‌های آینده از جهانی شدن فاصله خواهند گرفت و به‌سمت اقتصاد‌های ملی پیش خواهند رفت.

این اقتصاددان اضافه کرد: کشور‌های غربی از این بحران درس گرفتند که به ظرفیت‌های داخلی و مسئولیت‌های اجتماعی دولت‌ها به‌ویژه در حوزه سلامت توجه بیشتری کنند و قطعاً جهت سیاست‌های خود را از سمت اقتصاد بازار آزاد به ملی‌گرایی اقتصادی تغییر خواهند داد.

راغفر با یادآوری اینکه اقتصاد جهانی به‌شدت در حال تغییر است گفت: اقتصاد‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، آینده دنیا را تغییر خواهند داد و کشور‌هایی که قادر به پیوستن به این نوع از اقتصاد نباشند دچار مشکل خواهند شد.

انتهای پیام/+

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس