معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / تولید جهادی ماسک و مواد بهداشتی پس از کرونا نشان داد، جهش تولید میسر است، اگر بخواهیم

تولید جهادی ماسک و مواد بهداشتی پس از کرونا نشان داد، جهش تولید میسر است، اگر بخواهیم

تولید جهادی ماسک و مواد بهداشتی پس از کرونا نشان داد، جهش تولید میسر است، اگر بخواهیم

ماجرای رشد بی سابقه تولید ماسک و مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده پس از شیوع کرونا نشان داد، جهش تولید در کشور قابل تحقق است، به شرطی که مسئولان اراده کنند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرشاد صالحی قائم مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران درگفتگوی ویژه خبری افزود: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری اولین بار است که اصل برنامه ریزی سرلوحه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته و چکیده این تصمیم به تدوین 7 محور اولویت مدار منجر شده است که توسعه و تامین سهم داخل، توسعه معادن و صنایع معدنی، توسعه فناوری و بهربرداری محصولات دانش بنیان، توسعه صادرات غیر نفتی و تامین مالی و توسعه سرمایه گذاری و مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری کشور از آن دسته هستند.

اژدری کارشناس اقتصاد، دیگر مهمان برنامه نیز گفت: جهش تولید بدنبال رونق تولید حاصل خواهد شد به شرط آن که جهش تولید را به مفهوم ایجاد ارزش افزوده بیشتر تعبیر کنیم.

او به بیانات مقام معظم رهبری اشاره کرد و ادامه داد: جهش تولید هم جنبه کیفی دارد و هم جنبه کمی و هر دوی آن‌ها نیازمند توجه است.

قائم مقام سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور نیز گفت: امسال 3.2 میلیارد دلار از اقلام وارداتی، داخلی سازی می‌شوند.

فرشاد صالحی با اشاره به اولویت‌های 7 گانه وزارت صمت در راه رسیدن به جهش تولید افزود: تمامی اولویت‌های مانند دومینو به یکدیگر مرتبط و متصل هستند و متولی اصلی اجرای آن هم وزارت صمت است، زیرا اختیارات تام در زمینه اجرای مسئولیت‌ها را دارد.

او ادامه داد: از آنجا که وزارتخانه برای اجرای اهدافش نیازمند اعتبارات است و بانک مرکزی بعنوان متولی تخصیص اعتبار باید نقش آفرینی کند، اگر تامین اعتبار از سوی بانک مرکزی شکل نپذیرد بدلیل عدم خواست قلبی بانک مرکزی نیست حتماً مسئله وجود دارد و در بیشتر مواقع مشکل عدم تخصیص اعتبارات می‌باشد.

صالحی درخصوص برنامه‌های داخلی سازی تولید در کشور گفت: برای ساخت داخلی، حدود 10 میلیارد دلار برنامه 3 ساله داشتیم که 3.4 میلیارد دلار آن سال قبل محقق شد و تحقق 3.2 میلیارد دلار آن هم در برنامه‌های امسال وزارت صمت قرار دارد. این بدان معناست که امسال 3.2 میلیارد دلار از اقلام وارداتی، داخلی سازی می‌شوند.

اژدری کارشناس اقتصادی در سوی دیگر گفت: داخلی سازی باید با رویکرد تامین نیاز داخلی شروع و به صادرات محور شدن بیانجامد.

او ادامه داد: باتوجه به شرایط موجود اقتصاد کشور و فرصت‌های فراهم آمده ناشی از کرونا و مشارکت دادن مردم در امر اقتصاد و تسهیل فضای کسب وکار، این امکان وجود دارد که در سال جاری به داخلی سازی 3 میلیارد دلار برسیم.

محمدرضا نجفی منش رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب وکار و اتاق بازرگانی نیز گفت: داخلی سازی اقلام وارداتی به شرطی میسر می‌شود که مشارکت مردمی و تشکل‌ها در اقتصاد کشور پررنگتر گردد، نباید مردم و تشکل‌های خصوصی و غیر دولتی را درگیر مسائل دریافت مجوز و کاغذ بازی کرد.

او با اشاره به مثال نیازمندی کشور به ماسک و سپس تولید بی وقفه آن در بخش‌های غیر دولتی ادامه داد: اگر وزارت صمت، تولید ماسک را منوط به اخذ مجوز می‌نمود هنوز هم در کشور با کمبود ماسک روبرو بودیم.

صالحی نیز در پاسخ به گفته‌های رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب وکار اتاق بازرگانی گفت: تولید بدون مجوز ماسک هم از برنامه‌های وزارت صمت بود و در راستای کاهش صدور مجوز چنین گامی برداشته شد.

او تصریح کرد: دستیابی به چنین روشی در تولید متاثر از پیدایش کروناست.

اژدری کارشناس اقتصادی در تکمیل گفته‌های نجفی منش رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار اتاق بازرگانی گفت: وزارت صمت می‌تواند در راستای تسهیل کسب و کار و تولید در چرخه اقتصاد با تغییراتی در پروتکل‌های مربوط به صدور مجوز تولید، چرخه تولید در شرکت‌های صنعتی و دیگر واحد‌های موجود در کشور را به حرکت درآورد، اما در عمل آنچه اتفاق می‌افتد تدوین تمهیداتی محکم در راستای صدور مجوز‌های کوچک و بزرگ در مسیر تولیدات است.

نجفی منش هم گفت: هر زمان دولت در امر قیمت گذاری ورود کرد کار خراب تر شد، دولت بهتر است بجای دخالت در قیمت گذاری تعیین قیمت را به بازار واگذار نماید. در مبحث قیمت گذاری دولت می‌تواند نقش رگولاتوری ایفا نماید.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس