معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / جهش تولید؛ پادزهر بیماری و بیکاری

جهش تولید؛ پادزهر بیماری و بیکاری

جهش تولید؛ پادزهر بیماری و بیکاری

شماره ششم نشریه «تأملات رشد» با محوریت «جهش تولید» در چهار بخش هدایت تولید، فرهنگ تولید، واقعیت تولید، تولید و کرونا و در ۱۷۶ صفحه به همت مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام منتشر شد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، سال 1399 از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به نام «جهش تولید» نامگذاری شد. انتخابی که در ادامه عناوین اقتصادی سال­های دهه نود شمسی بود. شدت گرفتن تحریم­های ظالمانه و گسترش بحران جهانی شیوع ویروس کرونا، بیش از گذشته توجه به تقویت بنیه «تولید ملی» را ایجاب می­کند.

نظر به اهمیت این موضوع و بررسی ابعاد گوناگون موانع و الزامات تحقق شعار سال، مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه­ السلام در شماره جدید نشریه «تأملات رشد»، این موضوع را دست­مایه بحث و بررسی قرار داده است.

شماره ششم این نشریه مشتمل بر بیش از 23 نگاشت تخصصی پیرامون ابعاد مختلف «جهش تولید» و در چهار بخش تنظیم و تدوین‌شده است. بخش اول با عنوان «هدایت تولید» و در 8 نگاشت تخصصی، به الزامات و موانع سیاستی در جهت تحقق «جهش تولید» پرداخته است. «فرهنگ تولید» عنوان بخش دوم نشریه است که نگاه نظام معرفتی اسلام به بخش تولید را در 4 مقاله مورد واکاوی قرار داده است. قسمت سوم با عنوان «واقعیت تولید» و در 7 نگاشت تخصصی، به بررسی زمینه­ های تحول در بخش تولید در حوزه­های مشخص و اجرایی پرداخته است. در نهایت بخش پایانی با توجه به اهمیت و گستردگی بحران کرونا برای تولید ملی، با عنوان «کرونا و تولید» در 4 نوشتار به آثار و پیامدهای این بحران بر بخش تولید کشور را زیر ذره­بین قرار داده است. درنهایت، نشریه در چهار بخش به ابعاد گوناگون سیاست‌گذاری، چالش­ها و رویکردهای تحقق جهش تولید در بخش­های مختلف با توجه به ابعاد اقتصادی بحران کرونا پرداخته است.

در این شماره علاوه بر پژوهشگران مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه­السلام ، برخی از چهره­های شاخص نیز نوشته­های خود را در این شماره منتشر کرده­اند. دکتر مدرس خیابانی(قائم‌مقام وزیرصمت)، دکتر میرزاخانی(سردبیر روزنامه دنیای اقتصاد) و حجت­الاسلام دکتر بیاتی(رئیس دانشگاه عدالت) ازجمله نویسندگان این شماره هستند. هم­چنین لازم به ذکر است در این شماره علاوه بر نگاه کلان به ابعاد گوناگون سیاست­گذارانه «جهش تولید»، به بررسی مصادیق «جهش تولید» در حوزه­هایی مانند «کشاورزی»، «اقتصاد دیجیتال و فضای مجازی» و «بخش پژوهش» کشور پرداخته و نقش این راهبرد کلیدی را در تحولات «نظام بانکی»، «بازار کار» و «بخش سلامت» کشور تجزیه‌وتحلیل کرده است.

نشریه «تأملات رشد» در ایستگاه ششم با موضوع «جهش تولید» در 176 صفحه و به همت مرکز رشد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام منتشرشده است. از آنجا که اشاعه راهبرد اندیشمندانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در سرلوحه فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی مرکز رشد قرار دارد، لذا عرضه و انتشار این شماره به‌صورت الکترونیک و رایگان خواهد بود تا به‌راحتی در اختیار سیاست‌گذاران،کارگزاران اجرایی، فعالان حوزه تولید، پژوهشگران و نخبگان علمی قرار گیرد. علاقه‌مندان جهت دریافت نشریه به فروشگاه اینترنتی «رُشدا» به نشانی https://rushda.ir/?p=7830 مراجعه نمایند.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس