معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / حمایت صندوق ضمانت صادرات از صادرکنندگان در سال 99 افزایش خواهد یافت

حمایت صندوق ضمانت صادرات از صادرکنندگان در سال 99 افزایش خواهد یافت

حمایت صندوق ضمانت صادرات از صادرکنندگان در سال ۹۹ افزایش خواهد یافت

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: امسال این صندوق از صادرکنندگان بیش از گذشته حمایت خواهد کرد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «افروز بهرامی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: صندوق ضمانت صادرات ایران در این شرایط حتی سطح پوشش ریسک ها را افزایش و فرانشیز ها را کاهش داده است.

وی اظهارداشت: صندوق ضمانت صادرات ایران یک موسسه بیمه اعتبار صادراتی (ECA) است به یک معنا ریسک های سیاسی و تجاری صادرکنندگان را بیمه می کند.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: صادرکنندگان در روند صادرات خود به خصوص در شرایط تحریمی ممکن است با ریسک های سیاسی و تجاری متعددی مواجه و بابت وصول مطالبات خود که حاصل صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی است نگرانی هایی داشته باشند که صندوق ضمانت صادرات می تواند این موارد را تسهیل کند.

وی افزود: صندوق ضمانت صادرات ایران سال گذشته 2,3 میلیارد دلار از صادرات اعتباری کشور را پوشش داد یعنی تحت پوشش بیمه نامه های این صندوق 2.3 میلیارد دلار صادرات از کشور انجام شد.

بهرامی اظهارداشت: با توجه به اعمال تحریم سیستم بانکی کشور ضمانت نامه های پیمانکاران ایرانی برای شرکت در مناقصه های بین المللی پذیرفته نمی شد.

وی ادامه داد: ضمانت نامه های پیمانکاران مبتنی بر قرارداد است مثل ضمانت نامه های حسن انجام کار، پیش پرداخت و شرکت در مناقصه.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: صندوق در این حوزه به نوعی جایگزین سیستم بانکی شد و توانست با صدور ضمانت نامه های مزبور موانع صادرات خدمات فنی و مهندسی را در کشور برطرف کند.

وی افزود: امسال صندوق ضمانت صادرات ایران تلاش دارد حمایت های خودرا از صادرکنندگان گسترش دهد حتی سطح پوشش ریسک ها را افزایش و فرانشیز ها را کاهش داده است.

بهرامی بیان داشت: این صندوق پنج درصد فرانشیز ریسک ها تجاری را کم و 95 درصد ریسک های تجاری صادر کننده را پوشش می دهد.

وی ادامه داد: همچنین فرانشیز ریسک ها سیاسی به کلی حذف و 100 درصد ریسک های سیاسی صادرکنندگان در حال پوشش دادن است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: ریسک های سیاسی به کشور خریدار مربوط می شود نه شرکت خریدار.

وی با بیان اینکه تحریم خود یک ریسک سیاسی است، افزود: برای نمونه اگر تجار و بازرگانان به کشور ی کالا صادر و در اثر قطع یا تیرگی روابط سیاسی در وصول مطالبات خود دچار مشکل شوند صندوق در چنین مواقعی جبران خسارت صادرکنندگان را برعهده می گیرد و 100 درصد پوشش می دهد و بعد در دادگاه های بین المللی برای بازیافت خسارت اقدام می کند که این ارتباطی به صادرکننده ندارد.

بهرامی اظهارداشت: مصادره کشتی، مصادره اموال در کشور مقصد، عدم انتقال ارز به سبب قطع روابط بانکی و غیره در زمره ریسک های سیاسی قرار می گیرد.

وی گفت: بعد از جریان کرونا سقف اعتبار اسمی ها 25 درصد افزایش پیدا کرده در ضمن بدهی های صادرکنندگان به صندوق به مدت شش ماه استمهال شده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران افزود: امسال از سوی مقام معظم رهبری به سال جهش تولید نامگذاری شده است و برای تحقق شعار سال باید به سه مولفه از قبیل افزایش بخش عرضه، تحریک تقاضا و بهبود فضای کسب و کار توجه اساسی کرد.

بهرامی یادآورشد: صادرات در بخش تحریک تقاضا می تواند بسیار کمک کننده باشد.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس