معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / دعوای حقوقی دهها میلیاردی گمرک و یک شرکت بیمه/ شرکتهای متهم به قاچاق از بن بیمه استفاده می‌کنند؟

دعوای حقوقی دهها میلیاردی گمرک و یک شرکت بیمه/ شرکتهای متهم به قاچاق از بن بیمه استفاده می‌کنند؟

دعوای حقوقی دهها میلیاردی گمرک و یک شرکت بیمه/ شرکتهای متهم به قاچاق از بن بیمه استفاده می‌کنند؟

درحالی که در رویه ترانزیت احتمال وقوع تخلف قاچاق کالا وجود دارد، بایستی شفاف سازی لازم از سوی گمرک در خصوص فرایند استفاده شرکتها از بن بیمه یا ضمانت نامه بانکی انجام شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در روزهای اخیر موضوع نحوه تخصیص بُن‌های بیمه ترانزیت کالا مجددا خبر ساز شده است. شرکتهای حمل و نقل که اقدام به ترانزیت کالا از مرزهای سرزمینی کشور میکنند بایستی ضمانتهای لازم را در اختیار گمرک ایران قرار دهند تا در صورت وقوع هر گونه تخلف یا قاچاق کالا امکان استیفای حقوق دولت فراهم شود. این درحالی است که برای ارائه تسهیلات بیشتر به این شرکتها امکان وثیقه گذاری بُنهای بیمه از سوی شرکتهای مختلف فراهم شده تا رویه ترانزیت خارجی در کشور تسریع شود.

در گزارش قبلی به ابهامات مربوط به ارتباط گمرک با شرکتهای بیمه و همچنین بدهیهای این شرکتها پرداخته شد. متاسفانه تا کنون گمرک ایران نسبت به سوالات مطرح شده واکنشی نداشته است.

قراردادهای گمرک با شرکتهای بیمه شفاف شود/ در پس پرده تسهیلات "بنِ بیمه" ترانزیت چه می‌گذرد؟

هرچند مطالبات معوق گمرک از محل تضمینهای بیمه بابت ترانزیت و عبور موقت بالغ بر چند ده میلیارد تومان می‌باشد بایستی نهادهای نظارتی در خصوص دلایل تجمیع این مطالبات میلیاردی و تعیین تکلیف وضعیت گمرک، شرکتهای بیمه و شرکتهای حمل و نقل متخلف شفاف سازی کنند.

دعوای حقوقی گمرک و شرکت بیمه

نکته جالب توجه اینکه یکی از شرکتهای مهم بیمه‌ای که به نوعی به گمرک ایران بابت بن‌های بیمه بدهی سنگین میلیاردی دارد وارد دعوای حقوقی با گمرک شده است. بر اساس اطلاعات موجود پای معاونت حقوقی وزارت اقتصاد نیز به این ماجرا باز شده است.

به عبارت ساده تر بن بیمه برای یک سری از شرکتهای حمل و نقل صادر شده، بعد از احراز تخلف این شرکتها، بایستی بنهای بیمه به وجه نقد تبدیل شده و در نهایت به خزانه واریز شود. این درحالی است که طبق اسناد موجود حداقل در مورد شرکت بیمه ک به دلیل برخی ابهامات فعلا موضوع در حد دعوی حقوقی باقی مانده است.

همه این چالشها در حالی رخ داده است که برخی معتقدند تسهیلات بن بیمه ضمانت اجرایی لازم برای وصول حقوق دولتی را نداشته و بایستی برای جلوگیری از هر گونه تخلف از ضمانت نامه‌های بانکی استفاده شود.

به گزارش تسنیم، موضوع مطالبات انباشته گمرک از شرکتهای بیمه باعث ورود دیوان محاسبات به موضوع شده بود. بر اساس مکاتبه زیر دیوان محاسبات در جریان جزئیات موضوع قرار گرفته است. به این ترتیب سوالی که باید پاسخ داده شود این است که تا چه سطحی برای رفع این چالش اقدام نظارتی و سلبی صورت گرفته است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

سوال مهم از گمرک/شرکتهای متهم به قاچاق از بن بیمه استفاده می‌کنند؟

در حال حاضر نیز برای شرکتهای حمل و نقلی که دارایی پرونده قضایی بوده و یا پرونده در دست بررسی در مرجع قضایی دارند ظاهرا استفاده از تسهیلات بن بیمه محدود شده است. هرچند مسئولان گمرک ایران باید در این رابطه توضیح دهند که فرایند استفاده شرکتهای حمل و نقل از این بن‌ها به چه شکل است. در واقع اگر بن بیمه برای شرکتهایی که مظنون به قاچاق هستند صادر میشود بایستی به صورت شفاف اعلام شود.

به عبارت ساده تر وقتی یک شرکت حمل و نقل تخلفی انجام می‌دهد و گمرک ایران تخلف یا قاچاق مربوطه را کشف میکند بایستی مرجع قضایی در این خصوص رای صادر کند که ممکن است این فرایند طولانی شود. سوالی که در این جا وجود دارد این است که در چنین وضعیتی بازهم به شرکتهای حمل و نقل اجازه استفاده از بن بیمه داده میشود یا گمرک ایران برای فعالیت این شرکتها تنها از طریق وثیقه ضمانت بانکی اجازه فعالیت صادر می‌کند؟

در واقع علاوه بر رابطه مالی گمرک ایران با شرکتهای بیمه بایستی درخصوص نحوه و سازوکار صدور مجوز استفاده از تسهیلات بن بیمه شرکتهای حمل و نقلی که متهم به قاچاق کالا هستند شفاف سازی شود.

هرچند گمرک ایران درباره تعیین تکلیف بدهی شرکتهای بیمه توضیحی ارائه نکره است، هم اکنون اسنادی درباره فعالیت تعدادی از شرکتهای حمل و نقل وجود دارد که نمیتوان به سادگی از کنار آنها عبور کرد. در این بین شفاف سازی دولت و پاسخگویی در برابر ابهامات یکی از راهکارهای مقابله با فساد قلمداد می‌شود.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس