معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / سکوت گمرک در برابر ابهامات صادرات آرد از محل ورود موقت گندم وارداتی

سکوت گمرک در برابر ابهامات صادرات آرد از محل ورود موقت گندم وارداتی

سکوت گمرک در برابر ابهامات صادرات آرد از محل ورود موقت گندم وارداتی

گمرک ایران تا کنون پاسخی درخصوص ابهامات صادرات آرد از محل ورود موقت گندم وارداتی ارائه نکرده است، در این بین بایستی منتظر اقدامات نهادهای نظارتی و گزارشهای مربوطه ماند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ بر اساس صورت‌جلسه گمرک غرب تهران، یک شرکت فعال در حوزه تولید آرد در سال 1397 طی 8 فقره پروانه ورود موقت اقدام به ورود موقت 6هزار تن گندم و در همان برهه طی 128 فقره پروانه صادراتی و از محل ورود موقت مبادرت به صادرات 11هزار تن آرد کرده است، که با کسر مقدار کالای ورود موقت از مقدار کل صادرات انجام‌شده مشخص گردید که مقدار 5هزار تن آرد را بدون داشتن مجوز ورود موقت صادر کرده است.

در ادامه نیز مجدداً طی سالهای 98 و 99 طی 9 فقره پروانه ورود موقت اقدام به ورود موقت 3.8هزار تن گندم نموده است. اما طی 265 فقره پروانه صادراتی و از محل ورود موقت مبادرت به صادرات 32هزار تن آرد کرده است، به این ترتیب با کسر کالای ورود موقت از کل کالای صادرشده 28هزار تن آرد بدون مجوز صادر شده است،

لذا به‌دلیل ارائه اسناد خلاف‌واقع به گمرک و به‌استناد بند خ ماده 113 قانون امور گمرکی مجموعاً قاچاق 33هزار تن آرد از نوع مجاز مشروط محرز گردید.

مدیرکل گمرک غرب تهران حدود دو هفته قبل بهای قطعی کالاهای مظنون به قاچاق را یک تریلیون و پانصد و سی و هفت میلیارد و یک‌صد و شصت و هشت میلیون و هشتصد و بیست و هفت هزار و دویست و نود و دو ریال اعلام کرد. حالا این پرونده به تعزیرات حکومتی ارسال شده تا این سازمان در خصوص موضوع اظهار نظر و رای صادر کند. در صورت قطعی شدن رای قاچاق با یکی از بزرگترین پرونده ةای قاچاق رو به رو خواهیم بود هرچند تا زمان صدور نهایی رای نمیتوان اظهار نظر قطعی در این خصوص داشت.

اما با وجود انتشار این مطلب در رسانه‌ها در طی 10 روز گذشته گمرک ایران هنوز هیچ نوع توضیحی در این خصوص موضوع قاچاق آرد ارائه نکرده است.

پیگیریها نشان می‌دهد، در ابتدای سالهای دهه 90 نیز موضوع ورود موقت به یکی از چالشهای گمرک تبدیل شده بود اما ظاهرا اقدامات اصلاحی برای رفع نقایص سامانه ورود موقت انجام نشده است.

از سوی دیگر گمرک ایران بایستی به صورت مشخص به این سوال پاسخ دهد که چه حجمی از دیتای قابل اتکا در خصوص ورود موقت و صادرات نهایی کامل کالاهای مربوطه را در اختیار دارد.

همچنین با توجه به اهمیت قابل توجه موضوع باید نمونه‌های پیشین این نوع تخلف اعلام شده تا براورد درستی از صدمات وارد شده از ضعف مربوط به این قسمت انجام شود.

به عنوان سوال چهارم نیز این موضوع مطرح شده که اگر همین امروز به یک گزارش کلی از وضعیت ورود موقت نیاز باشد سامانه مربوطه امکان تقاطع گیری و ارائه جزئیات مستندات ورود موقت و صادرات نهایی را در اختیار دارد و یا بایستی از گمرکات اجرایی استعلام گرفته شود؟

در آخرین سوال هم این موضوع مطرح است که بازرسی وزارت اقتصاد که اخیرا به این پرونده ورود داشته چه نتیجه‌ای در این خصوص دریافت کرده است؟

به گزارش تسنیم، آرد یک کالای استراتژیک برای کشور محسوب می‌شود و اگر صادرکننده‌ای قصد صادرات و خروج این محصول را داشته باشد چه از محل ورود موقت و چه از محل بورس کالا(آرد غیر یارانه‌ای) باید در همان زمان انجام تشریفات گمرکی مستندات لازم در خصوص محل تامین کالا را ارائه کند.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس