معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / عراق دو گذرگاه مرزی با ایران را باز می کند

عراق دو گذرگاه مرزی با ایران را باز می کند

عراق دو گذرگاه مرزی با ایران را باز می کند

برخی گذرگاه های مرزی بین ایران و عراق علی‌رغم نگرانی در مورد تهدید ویروس کرونا بازگشایی شده اند. در چهارم ماه مه (پانزدهم اردیبهشت) یکی از مقامات ایران اعلام کرد دو مرز شوشمی و شیخ صالح پس از دو ماه دوباره بازگشایی شده اند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از المانیتور، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در تماسی تلفنی از مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق خواست روند بازگشایی مرز بین دو کشور با هدف تبادلات اقتصادی تسریع شود.

برخی گذرگاه های مرزی بین ایران و عراق بازگشایی شده اند. در چهارم ماه مه (پانزدهم اردیبهشت) یکی از مقامات ایران اعلام کرد دو مرز شوشمی و شیخ صالح پس از دو ماه دوباره بازگشایی شده اند.

این مقام ایرانی اشاره کرد این دو گذرگاه مرزی از نظر اقتصادی برای ایران اهمیت بالایی دارند چون نیمی از صادرات غیر نفتی ایران از طریق عراق انجام می‌شود و حدود 200 کامیون روزانه از مرز شیخ صالح برای انتقال کالاهای ایرانی عبور می کنند. این کالاها شامل 567 هزار تن محصولات غیر نفتی به ارزش 25 میلیون دلار می‌شود که سال گذشته صادر شد.

مقامات بنادر مرزی عراق در هشتم مارس تصمیم گرفتند برای مهار گسترش ویروس کرونا پنج گذرگاه مرزی و تجاری با ایران را ببندند که شامل مرز شلمچه، الشیب، زرباطیه، منظریه و مندلی می شد. مقامات عراق در 25 آوریل اعلام کردند تمام مرزهای این کشور با کشورهای همسایه کاملاً بسته شده اند و هیچ تصمیمی برای بازگشایی آنها ندارد.

سرپرست بنادر مرزی عراق گفت هیچ تصمیمی برای بازگشایی دائم مرزها وجود ندارد. این اقدامات استثنایی و موقتی هستند و هدف آنها تجارت غذا و محصولات کشاورزی لازم برای تقویت بازار های داخلی و جلوگیری از افزایش قیمت و دوری از یک بحران مواد غذایی است.

تولید نفت عراق به رغم پایان قرارداد قبلی کاهش تولید اوپک تقریباً ثابت بودعراق 600 هزار بشکه در روز تولید نفت خود را کاهش می دهد

فاضل ابو رقیف، یکی از متخصصان امنیتی عراق و محقق مرکز مطالعات استراتژیک النهرین با اشاره به فشار داخلی و منطقه‌ای برای بازگشایی مرز های شرقی و جنوبی با ایران می گوید:« تصمیم‌گیری برای بازگشایی مرزها بستگی به بررسی شرایط بهداشتی به وجود آمده توسط همه گیری ویروس کرونا دارد».

به گفته یکی از اعضای پارلمان عراق، این مرزها به مدت دو روز تنها برای تبادلات اقتصادی باز هستند و هیچ مسافری اجازه عبور ندارد. این تصمیم به نفع اقتصاد عراق بوده است.

در بحبوحه تحریم های اعمال شده بر ایران، کنترل گذرگاه‌های مرزی برای حفظ تبادلات تجاری اهمیت بالایی برای احیای اقتصاد عراق دارد. امکان وجود دارد که سقوط قیمت نفت عراق را مجبور کند از بازگشایی غیررسمی مرزها به منظور تسهیل مشکلات مالی به وجود آمده چشم پوشی کند.

انتهای پیام/319

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس