معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / "غرور کُره‌ای" چطور وارد ایران شد؟

"غرور کُره‌ای" چطور وارد ایران شد؟

"غرور کُره‌ای" چطور وارد ایران شد؟

در اوایل دهه ۸۰ میلادی دو شرکت میتسوبیشی ژاپن و فورد آمریکا با هدف ساخت یک اتومبیل دانشجوئی کارخانه ای را در امریکا تاسیس و تولید پراید سه در را آغاز نمودند…

– اخبار اقتصادی –

خبرگزاری تسنیم، در اوایل دهه 80 میلادی دو شرکت میتسوبیشی ژاپن و فورد آمریکا با هدف ساخت یک اتومبیل دانشجوئی کارخانه ای را در امریکا تاسیس و تولید پراید(به معنای غرور) را آغاز نمودند . اما این اتومبیلی نبود که بتواند در جاده های آمریکا دوام بیاورد .به همین دلیل به شرکت کیا کره جنوبی فروخته شد و خط تولید این اتومبیل به این کشور منتقل شد .

تولید پراید یک سال قبل از برگزاری المپیک 1988 سئول که هم زمان با فروپاشی بلوک‌شرق بود باعث گردید این اتومبیل ارزان قیمت مشتریان فراوانی بعد از المپیک پیدا کند و صادرات آن آغاز شد . در آن مقطع بعد از جنگ در کشورمان نیز برنامه های بازسازی شروع شد. در همین راستا تولید اتومبیلی که در حد توان مالی خریداران ایرانی باشد در اولویت قرار گرفت. در سال 1372 چندین دور مذاکرات ماراتونی میان مدیران سایپا و کیا موتور به ریاست آقای کیم سونگ هونگ انجام گرفت.

در آن مقطع در کره جنوبی اتومبیل پراید با همان مدل اولیه کمتر در خیابانها دیده می شد . در اوایل دهه 90 میلادی اتومبیلهایی که در خیابانهای سئول در حرکت بودند سوناتا و اکسنت هیوندایی بود. در واقع پیکان کره ایها همان سوناتا بود و هنوز هم هیوندایی حرف اول را می زند. به دوستان می گفتیم بجای پراید سوناتا را ببرید و مونتاژ کنید چون واقعا مرام و منش ایرانیان با اتومبیلهای بزرگ بیشتر سازگاری دارد .

مسئولین وقت معتقد بودند ارزبری سوناتا بیشتر از پراید است و همین امر امکان دارد در کشورمان خریدار کمتری داشته باشد و نیز تصمیمات کلان در آن زمان بر تولید اتومبیل ارزان قیمت بنا شده بود .و شاید مدیران وقت مطلبشان منطقی تر بود. اما سالها بعد نشان داد که می توانستیم سوناتا را به جای پراید مونتاژ کنیم زیرا ترکیه بعد از چند سال صاحب کارخانه مونتاژ هیوندای شد .

به هرحال پراید در سال 1372 رسما در ایران تولید شد و آقای کیم سونگ هونگ مدیر خوش خنده و بسیار مقتدر کیا به ایران آمد و با مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی ملاقات کرد. در آن ملاقات ریاست جمهور کشورمان ضمن تشکر از کیم بدلیل اینکه کمتر از شش ماه ماشین الات تولید مونتاژ پراید را آماده نموده اند خواهان تولید 50 هزار دستگاه در سال اول و انتقال تکنولوژی و تربیت نیروی انسانی ماهر به منظور تولید کامل پراید در داخل ایران شدند و مدیر کیا تا حدود زیادی این درخواستها را عملی کردند .

شرکت کیا در کره جنوبی تولیدات خود را تا سال 2000 در مدلهای مختلف مانند ریو ادامه و در این سال تولید پراید کاملا متوقف شد . ولی در کشورمان تولید این اتومبیل بیش از دو دهه به دلیل ارزان بودن و نیز سادگی در موتور دوام آورد. در سفر خانم پارک رئیس جمهور کره جنوبی به ایران بعد برجام قرار بود این اتومبیل در مدلهای مختلف مانند ریو و چند اتومبیل دیگر به صورت سرمایه گذاری مشترک و نیز مونتاژ سوناتا در کشورمان آغاز شود که بازگشت تحریمها تمامی برنامه های تولید اتومبیلهای کره ای را متوقف کرد .

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس