معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / فصل جدید روابط تجاری ایران و چین در دوران پساکرونا

فصل جدید روابط تجاری ایران و چین در دوران پساکرونا

فصل جدید روابط تجاری ایران و چین در دوران پساکرونا

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به افزایش سهم صادرات غیر نفتی ایران به چین به رقم ٣١ درصد در سه ماهه نخست ۲۰۲۰ گفت: این یعنی اگر شرایط کرونا تغییر کند، روابط ایران و چین تغییر محسوسی خواهد داشت و وارد فصل جدید می شویم.

– اخبار اقتصادی –

محمدرضا حریری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درخصوص دلیل نامگذاری شعار دوسال اخیر به تولید اظهار داشت: بیش از یک دهه است که شعار سال به مسائل اقتصادی اختصاص یافته که این بیانگر ضعیف بودن در اقتصاد است. اقتصاد با هدفگذاری و استراتژی پیش می رود و شعار به تنهایی نمی تواند، کاری از پیش ببرد.

وی با بیان اینکه باید ببینیم نقش اصلی اقتصادمان چیست که یک روز تولید مشکل دارد یک روز بازار پول، یک روز بانکداری و … ، گفت: ابتدا باید علل مشکلات این بخش ها را ارزیابی کنیم و بعد با هدف گذاری مناسب، به دنبال تحقق آن باشیم. وقتی افق 1404 تعیین شد با گذشت ١٥سال و باقی ماندن یک چهارم از این برنامه، هنوز نتوانسته ایم به اهداف آن دست پیدا کنیم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: قرار بود در افق 1404 رتبه نخست در منطقه باشیم ولی در برخی از بخش ها رتبه کشور از زمان شروع این برنامه نیز کمتر شده است و این یعنی عقب گرد. بنابراین تا زمانی که اقتصادمان شفاف، رقابتی و آزاد نشود، به اهدف تعیین شده، نمی رسیم زیرا این سه مورد از ضروریات یک اقتصاد است.

به گفته وی، وقتی شفاف سازی نباشد، انحصار ایجاد می شود و در نهایت نیز رقابت از بین می رود، در نتیجه، بنگاه های اقتصادی بر اساس لیاقت کار نمی کنند.

*افزایش سهم صادرات غیر نفتی ایران به چین

حریری در خصوص تجارت و روابط خارجی ایران و چین نیز خاطر نشان کرد: همان طور که پیش از این نیز گفته شد، روابط ایران و چین طی سه ماهه ابتدایی سال 2020 حدود 36درصد کاهش یافته است. البته این موضوع در دنیا نیز به همین شکل بوده و تجارت جهانی در این مدت بر اساس پیش بینی ها در خوشبینانه ترین حالت ١٥درصد و در بدترین حالت 30 درصد کاهش یافته است.

وی تأکید کرد: هرچند روابط تجاری ایران و چین افت داشته ولی در سه ماهه ابتدایی سال سهم صادرات غیر نفتی از ٢٥درصد به ٣١ درصد رسیده است و این یعنی اگر شرایط کرونا تغییر کند و یا راه سازش با آن پیدا شود، روابط ایران و چین در بخش واردات و صادرات و یا صادرات غیر نفتی و نفتی تغییر محسوسی خواهد داشت و وارد فصل جدید می شویم.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس