معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / قانون نظام بانکداری و گمرک باید به کمک جهش تولید بیاید

قانون نظام بانکداری و گمرک باید به کمک جهش تولید بیاید

قانون نظام بانکداری و گمرک باید به کمک جهش تولید بیاید

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تاکیدات رهبری نسبت به اصلاح دو قانون نظام بانکداری و گمرک در راستای جهش تولید، پیاده سازی دقیق اصل۴۴ را موجب تحقق شعارسال دانست.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سید ناصر موسوی لارگانی، در مصاحبه با رادیو با بیان اینکه مقام معظم رهبری در جریان نامگذاری سال جاری به عنوان سال «جهش تولید » یکسری رهنمودهایی برای دولت و مجلس در این ارتباط داشتند و بر اصلاح برخی از قوانین مثل قانون«نظام بانکداری » و همچنین قانون«گمرک» که چند سال پیش در آن تغییراتی ایجاد شد ولی نیاز به اصلاح بیشتری دارد ، تاکید کردند ، در ادامه با اشاره به تاثیر اجرای دقیق قانون اصل 44 قانون اساسی بر تحقق شعار جهش تولید در کشور ،تصریح کرد: این قانون شاید یکی از بهترین مواد قانون اساسی باشد ولی متاسفانه تاکنون آن‌طور که نظر قانون‌گذار بوده ،اجرا نشده است و به جای خصوصی سازی ، سیستمی به نام «خصولتی» ایجاد کرده ایم و« خصوصی خوری» را ترویج داده ایم .
این نماینده مجلس در توضیح این مطلب گفت: در همین راستا برخی از شرکت ها و کارخانجات به افرادی واگذار شده که خودشان را تافته جدا بافته می دانستند، کننده کار نبودند و فقط دنبال پر کردن جیب خود به بهای نابود کردن این شرکت ها و کارخانه ها بودند.
موسوی لارگانی با بیان اینکه در بحث رفع موانع تولید در کشور قانون‌های خوبی داریم و مجلس یازدهم باید در همین چارچوب به وظیفه نظارتی خود در جهت اجرای این قوانین توجه بیشتری داشته باشد، افزود : قانون «رفع موانع تولید» چند سال پیش در کشور تصویب شد و در آن تاکید شده است که بانک ها موظف هستند ظرف سه سال بنگاه های اقتصادی و شرکت های اقماری خود را بفروشند و دست از بنگاه داری بردارند ولی بعد از 4 سال از تصویب این قانون، هنوز شاهد این هستیم که بانک‌ها ،بنگاه‌داری می‌کنند و وقتی آنها دنبال این موضوع باشند دیگر به رسالت اصلی خود یعنی بانکداری و کمک به تولیدکنندگان جهت تامین سرمایه در گردش توجهی ندارند و از این امر غافل می شوند .
این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم جهش تولید به صورت واقعی در کشور محقق شود همه باید بسیج شوند و در این ارتباط به وظایف خود عمل کنند، گفت : اگر به قانون جدیدی نیز نیاز است مجلس باید بدون درنگ و اهمال کاری قانون را تصویب کند و اگر موانع قانونی وجود دارد در جهت رفع آنها اقدامات لازم را انجام دهد.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس