معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / لزوم شفاف‌سازی تخصیص ارز به کالاهای اساسی/چرا برخی مکاتبات تخصیص ارز محرمانه شد؟

لزوم شفاف‌سازی تخصیص ارز به کالاهای اساسی/چرا برخی مکاتبات تخصیص ارز محرمانه شد؟

لزوم شفاف‌سازی تخصیص ارز به کالاهای اساسی/چرا برخی مکاتبات تخصیص ارز محرمانه شد؟

با توجه به ابهامات موجود در گزارش اخیر دیوان محاسبات از نحوه تأمین ارز وارداتی در سال ۹۷، لازم است فرایند تخصیص ارز به کالاهای اساسی دپوشده شفاف شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، چند روز قبل و بعد از حواشی ارائه گزارش رئیس دیوان محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی در خصوص بلاتکلیفی چند میلیارد دلار ارز تخصیصی در سال 97، این مقام نظارتی مباحث مهمی را در خصوص محرمانه شدن برخی موضوعات تجاری مطرح کرد. عادل آذر با تأکید بر اینکه اطلاعات ثبت سفارش و مکانیزم پرداخت‌ها موضوعاتی محرمانه نیستند، تصریح کرد: هر ایرانی باید بداند که به‌طور مثال چه‌میزان کشمش، چای، خوراک دام و… ثبت سفارش شده و چه‌اندازه به کشور وارد شده است بنابراین باید پرسید؛ کدام قسمت این اطلاعات محرمانه است که دولت آن را اعلام نمی‌کند؟

نکته جالب توجه در مباحث رئیس دیوان محاسبات تأکید بر غیرمحرمانه بودن آمارهای مربوط به ثبت سفارش کالاهاست.

در روزهای اخیر موضوع تخصیص ارز به کالاهای اساسی رسوبی یا دپوشده در بنادر کشور جنجال‌برانگیز شده است. بررسیها نشان می‌دهد بیش از 2.5میلیون تن از 8 قلم کالا از جمله ذرت، کنجاله و برنج تنها در بندر امام خمینی دپو شده است.

در اماکن بندری بندر امام خمینی خوزستان به‌عنوان درگاه اصلی واردات کالاهای اساسی بر اساس یکی از آخرین گزارشها حدود 190 هزار تن از 4 قلم کالاهای مذکور دپو شده است، بر این مبنا بیش از 65 هزار تن گندم و حدود 90 هزار تن ذرت در این بندر نگهداری می‌شود.

از سوی دیگر بیش از 2.5 میلیون تن از اقلام مذکور در اراضی پشتیبان این بندر دپو شده است. بیشترین حجم دپو مربوط به ذرت حدود 1.8 میلیون تن بوده است. میزان دپوی کنجاله نیز حدود 400 هزار تن ارزیابی شده است.

سخنگوی گمرک ایران نیز اعلام کرده است، "گره بخش زیادی از مباحث قبل از اظهار کالا به‌دست بانک مرکزی باز می‌شود. اغلب کالاهای اساسی که در حال سیر مراحل گمرکی هستند با مشکل تأمین ارز مواجه هستند که باید کد رهگیری بگیرند؛ بعد از تأمین ارز توسط بانک مرکزی و بانک عامل، کد رهگیری در سامانه گمرکی توسط بانک مرکزی تأیید می‌شود و در صورت طی کردن سایر مراحل یعنی قرنطینه، استاندارد و تأییدیه‌های بهداشتی کالاهای اساسی، صاحبان کالا می‌توانند به‌محض پرداخت حقوق و عوارض گمرکی، کالا را ترخیص کنند."

با توجه به این مصاحبه سخنگوی گمرک ایران به‌نظر می‌رسد بخش مهمی از مشکل مربوط به نحوه و فرایند تخصیص ارز باشد.

بر این اساس با توجه به ابهامات جدی که بعد از گزارش رئیس دیوان محاسبات کشور ایجاد شد لازم است فرایند تخصیص ارز در کشور به‌خصوص درباره کالاهای اساسی شفاف شود.

همان‌طور که رئیس دیوان محاسبات نیز اشاره کرد اطلاعات ثبت سفارش و مکانیزم پرداخت‌ها موضوعاتی محرمانه نیستند، حالا سؤالی که وجود دارد این‌ است که؛ در کمیته تخصیص ارز فرایند تخصیص ارز به کالاهای اساسی به چه‌شکلی انجام می‌شود؟

با توجه به حساسیتهای ایجادشده در خصوص تخصیص ارز و از طرف دیگر تازگی گزارش دیوان محاسبات در خصوص بلاتکلیفی 4 میلیارد دلار ارز در سال 97؛‌ سؤالی که ایجاد می‌شود این است که؛ چرا باید برخی مکاتبات حوزه تخصیص ارز محرمانه باشد؟

انتهای پیام/+

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس