معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / مرزهای جنوبی عراق هنوز بسته است/ احتمال بازگشایی هفته‌ای 2 روز به‌روی کالاهای ایرانی

مرزهای جنوبی عراق هنوز بسته است/ احتمال بازگشایی هفته‌ای 2 روز به‌روی کالاهای ایرانی

مرزهای جنوبی عراق هنوز بسته است/ احتمال بازگشایی هفته‌ای ۲ روز به‌روی کالاهای ایرانی

رئیس اتاق ایران و عراق با اشاره به فراهم‌بودن شرایط صادراتی در مرز اقلیم کردستان عراق، از اتخاذ تمهیداتی برای بازگشایی مرزهای جنوبی ایران و صدور کالا به عراق خبر داد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، یحیی آل‌اسحاق رئیس اتاق ایران و عراق در مصاحبه با رادیو با بیان اینکه کرونا سبب کاهش 35درصدی تبادلات تجاری در سطح جهان شده است، گفت: ایران نیز همانند جهان شاهد تغییر در نظام اقتصادی است و این درحالی است که ایران چالش‌هایی همچون تحریم را نیز از قبل داشته است.

وی افزود: خوشبختانه علی‌رغم شرایط عمومی که حاکم بر اقتصاد جهانی شده است، شرایط ما آن‌گونه دچار بحران نیست. یکی از بزرگ‌ترین بازارهای ایران عراق است؛ سال گذشته حدود 12 میلیارد دلار کالا و خدمات فنی و مهندسی و همچنین انرژی صادر کردیم اما در سال جاری با توجه به شیوع کرونا، در چند بخش از جمله گردشگری دچار مشکل شده‌ایم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق اشاره کرد: در مرزهای جنوبی یعنی مرزهای شلمچه و قسمت‌های عربی به‌دلیل اینکه عراقی‌ها هنوز نتوانسته‌اند تمهیدات لازم را برای مسائل بهداشتی انجام دهند، دچار چالش هستیم و در حال مذاکره‌ایم تا بتوانیم حداقل هفته‌ای دو روز مرزها را باز کنیم و امیدوار هستیم هرچه سریع‌تر راه‌ها باز شود.

وی در عین حال اشاره کرد: مرزهای اقلیم عراق یعنی مرز کردستان این کشور باز است و تقریباً به‌صورت عادی کالا صادر می‌شود و روزانه به‌طور متوسط 700 تا 800 کامیون در حال تردد هستند.

انتهای پیام/+

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس