معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / نمره مردودی گمرک در گزارش تحقیق و تفحص قاچاق/ سکوت مسئولان و بلاتکلیفی گذرگاههای قاچاق

نمره مردودی گمرک در گزارش تحقیق و تفحص قاچاق/ سکوت مسئولان و بلاتکلیفی گذرگاههای قاچاق

نمره مردودی گمرک در گزارش تحقیق و تفحص قاچاق/ سکوت مسئولان و بلاتکلیفی گذرگاههای قاچاق

گزارش تحقیق و تفحص قاچاق کالا یک زنگ خطر جدی از وضعیت نامطلوب دستگاهها برای مقابله با پدیده شوم اقتصادی را به صدا درآورد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، در روزهای اخیر بعد از مدتها گزارش تحقیق و تفحص از قاچاق کالا در صحن علنی مجلس قرائت شد. حالا چند روزی از تب و تاب اولیه و جنجالهای همیشگی این دست گزارشها گذشته و نوبت رسیدگی و پاسخگویی مسئولان رسیده است.

طبق اعلام نوروزی نماینده بهارستان بر اساس گزارش نهایی تحقیق و تفحص از بررسی روند مبارزه با قاچاق کالا و ارز و بررسی سیاست‌های دولت در مقابله با قاچاق و دلائل ناکارآمدی آن نمره اتاق بازرگانی 2,5 از 20، گمرک 3.1 از 20، وزارت امور اقتصاد و دارایی 3.5 از 20، دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی 4.5 از 20 است.

سه مجموعه وزارت اقتصاد، گمرک ایران و دبیرخانه مناطق آزاد نمرات بسیار عجیبی را طی تحقیق و تفحص انجام شده از سوی کارگروه مجلس کسب و کرده‌اند.

موضوع قاچاق چه در دوران رونق و رشد اقتصادی که عمدتا به شکل قاچاق ورودی خود نمایی میکند و چه در دوران تنگنای ارزی که به شکل قاچاق خروجی و صادراتی بروز میکند همواره یکی از چالشهای کلان اقتصادی کشور محسوب شده است.

گمرک ایران از مدتها قبل اعلام کرده بود با راه اندازی یک سری سامانه ها تحولات اساسی در حوزه نظارتی شکل داده است اما گزارش و نمره‌ای که از سوی هیئت تحقیق و تفحص تخمین زده شده گویا یک واقعیت انکار ناپذیر است.

نکته جالب توجه اینکه در حدود یک سال مانده به پایان دولت گویا گزارشهای این چنینی آن طور که باید و شاید مسئولان را به جنب و جوش نینداخته است.

بعد از گزارش هیئت بسیاری از رسانه‌ها و به خصوص رسانه های مکتوب انتقادهای جدی از وضعیت که امروز گذرگاه قاچاق نام گرفته است مطرح کردند اما تا این لحظه پاسخ روشنی به این دست ناکارآمدی ها داده نشده است.

از این جهت نمره گمرک ایران بیشتر از دستگاهی مثل اتاق تعاون بازرگانی یا صدا و سیما به چشم می‌آید که این دستگاه علاوه بر تلاش بر ترخیص کالاها در حداقل زمان ممکن یک سری وظایف نظارتی نیز در برخورد با تخلفاتی از جمله قاچاق بر عهده دارد.

حالا باید منتظر ماند و دید آیا مسئولان این دستگاههای مذکور پاسخ روشنی برای این وضعیت نامطلوب دارند یا خیر؟

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس