معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / پاسخ معاون وزیر اقتصاد به 2 ابهام پذیره‌نویسی سهام دولت/ آیا از قانون بودجه عدول شد؟

پاسخ معاون وزیر اقتصاد به 2 ابهام پذیره‌نویسی سهام دولت/ آیا از قانون بودجه عدول شد؟

پاسخ معاون وزیر اقتصاد به ۲ ابهام پذیره‌نویسی سهام دولت/ آیا از قانون بودجه عدول شد؟

درحالی که ابهاماتی در خصوص میزان پذیره‌نویسی عرضه سهام دولت در شرکتهای بورسی مطرح شده است، معاون وزیر اقتصاد نیز تلاش کرد به این ابهامات پاسخ دهد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ در زمان حاضر دو ابهام بزرگ پیش‌پای وزارت اقتصاد در خصوص نحوه واگذاری سهام شرکتهای بورسی در قالب صندوقهای قابل معامله در بورس وجود دارد؛ اول اینکه در قانون بودجه سقف واگذاری سهام دولت در قالب ETF حدود 6700 میلیارد تومان ذکر شده است و از سوی دیگر فرایند قیمت‌گذاری این صندوقها در دو مصوبه 20 فروردین ماه و 13 اردیبهشت ماه هیئت دولت تغییر چشم‌گیری کرده است. مسئولان وزارت اقتصاد معتقدند با توجه به اینکه بیش از 60 هزار میلیارد تومان اجازه واگذاری اموال دولتی در قانون بودجه لحاظ شده میزان عرضه اخیر به‌علاوه دو عرضه پیشِ‌رو در خصوص سهامهای پتروشیمی و پالایشی نیز توجیه‌پذیر است.

نکته ابهام‌برانگیز ماجرا اینجاست که در عرضه صندوق واسطه‌گری یکم 17 هزار میلیارد تومان جذب خواهد شد و اگر در دو عرضه دیگر نیز همین میزان پذیره‌نویسی انجام شود رقم لحاظ‌شده به‌شدت با سقف مقرر در قانون بودجه تفاوت خواهد داشت.

امروز معاون وزیر اقتصاد عباس معمارنژاد در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم،‌ در مورد اینکه طبق قانون بودجه سقف درآمد دولت از واگذاری صندوق‌‌ها مشخص شده است گفت: ‌بودجه در واقع پیش‌بینی درآمد و هزینه‌های دولت است و نه رقم دقیق را در نظر می‌‌گیرد سال 98 در حالی که پیش‌بینی شده بود 140 هزار میلیارد تومان مالیات دریافت شود اما در عمل 150 هزار میلیارد تومان مالیات دریافت شد چون بودجه پیش‌بینی است و منع قانونی برای آن وجود ندارد.

وی در مواجهه با این ابهام که پیش‌بینی‌های بودجه با احکام مقرر در تبصره‌ها تفاوت دارد، اضافه کرد: در قانون بودجه برای واگذاری سهام و دارایی‌های دولت (در قالب مولدسازی داراییها) 61 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که سهام دولت در بانک‌ها و بیمه‌ها نیز جزء دارایی دولت است.

وی همچنین در مورد ابهام دوم خبرنگار تسنیم، یعنی تغییر مصوب هیئت دولت در تاریخ 13 اردیبهشت ماه و عوض شدن فرایند تخفیف گفت: در قانون پیش‌بینی شده که تخفیف واگذاری این واحدها حداکثر 30 درصد باشد لذا ابتدا اعلام کردیم این واحدها با 20 درصد تخفیف به مردم ارائه می‌شود، و آیا اشکال دارد که 14 هزار میلیارد تومان تخفیف برای مردم در نظر بگیریم؟

در انتها نیز سؤال دیگری از سوی خبرنگار تسنیم مطرح شد و آن این بود: اگر برای اعمال تخفیف 30درصدی به متن قانون بودجه مراجعه می‌کنید چرا درخصوص اضافه عرضه مازاد بر 6700 میلیارد تومان قانون بودجه ملاک قرار نگرفته است؟

معمارنژاد در انتها در پاسخ به این موضوع که ارزش برخی از شرکتها مثل بیمه اتکایی امین در روزهای اخیر به‌شدت کاهش یافته است، گفت: ریسک یک امر ذاتی بازار سرمایه است اما در صندوق دارایی مالی یکم سه میلیارد سهم بانک‌ها قرار دارد در حالی که سهم بیمه اتکای امین فقط 350 میلیون سهم است.

انتهای پیام/+

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس