معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / پیشنهاد حذف 30 هزار مکاتبه زائد بانکی برای ترخیص کالا

پیشنهاد حذف 30 هزار مکاتبه زائد بانکی برای ترخیص کالا

پیشنهاد حذف ۳۰ هزار مکاتبه زائد بانکی برای ترخیص کالا

معاون فنی گمرک پیشنهاد داد برای تسهیل فرایند ترخیص کالا بیش از ۳۰ هزار مکاتبه زاید بانکی که برای ترخیص کالا فقط در یک گمرک انجام شده بود، حذف شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در نامه ای به رئیس کل گمرک از پیشنهاد حذف کامنت های زاید و غیرضرور خبر داد.

در این نامه آمده است: همانگونه که در نامه شماره 98357840 مورخ 1398/10/17 بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (موضوع شماره سریال 7082087) در خصوص پارامتریک نمودن کامنت های مرتبط با بانک در اظهارنامه های گمرکی تصریح شده است، عمده کامنت های به منظور رفع ابهامات، ناشی از وجود دو مغایرت ثبت می شوند:

1) مغایرت مشخصات کالای ترخیص شده با اظهار صاحب کالا

2) مغایرت اطلاعات پایه با اطلاعات ثبت سفارش کالای وارداتی در رابطه با مغایرت های مندرج در بند 1 فوق، لازم است فیلدهای ذیل به صورت مجزا به ازای هر قلم کالا به بانک مرکزی ارسال گردد:

-وجود یا عدم وجود کسر تخلیه،

-میزان کسر تخلیه به کیلوگرم پس از ملحوظ نظر قراردادن تلورانس وزنی قابل پذیرش،

-وجود یا عدم وجود بیش بود ارزش میزان بیش بود ارزش استنباطی

به منظور جلوگیری از بروز مغایرت های مندرج در بند 2 فوق، لازم است تا در هنگام اظهار گمرکی، اطلاعات اظهارنامه با اطلاعات ثبت سفارش، با اعلامیه تأمین ارز مقایسه گردد و در صورت وجود هر نوع اختلاف یا مغایرتی از اختصاص شماره سریال کوتاژ به اظهارنامه بصورت سیستمی ممانعت به عمل آید. عناوین زیر از جمله مواردی است که باید در اظهارنامه گمرکی و ثبت سفارش یا اعلامیه تأمین ارز برابر باشند:

– شماره ثبت سفارش

-ردیف تعرفه نمانکلاتور سیستم هماهنگ شده

-کد بانک و شعبه

-نوع ارز

-کرایه حمل

-واحد کالا

علیرغم اینکه موارد فوق قبلا صورتجلسه شده و مهلت اقدام و اجراء نیز برای آن در نظر گرفته شده اما تا لحظه نگارش این نامه، اجرائی نگردیده و این امر باعث بروز مکاتبات زاید و بروکراسی بیهوده ای گردیده است به صورتی که به عنوان مثال: طی دو فقره نامه واصله از حوزه نظارت گمرکات استان هرمزگان به شماره های 98/1504549 مورخ 1398/11/21 و 98/1549408 مورخ 1398/12/1 مکاتبات حاصل از عدم اجرایی شدن موارد فوق به بیش از 30 هزار نامه از سوی بیش از 1500 بانک عامل برآورد گردیده است. چنانچه به مکاتبات دفاتر ارزش و واردات گمرک ایران نیز توجه شود مشخص خواهد گردید که بیش از 70٪ از مکاتبات بانک های عامل یا بانک مرکزی با این دفاتر ناشی از عدم اجرای موارد صدرالاشاره می باشد و لاغیر.

من حیث المجموع با ایفاد تصویر مکاتبات اشاره شده و تصریح بر اینکه نه تنها اقدام در خصوص موارد معنونه، جزو پروژه های اولویت دار بلکه اولویت دارترین پروژه حوزه فنی و امور گمرکی و متعاقب آن گمرکات اجرائی قلمداد می گردد خواهشمند است دستور فرمایند تا بقید فوریت:

-در رابطه با مغایرت های مندرج در بند 1 فوق ، فیلدهای اعلام شده، به صورت مجزا به ازای هر قلم کالا، به بانک مرکزی ارسال گردد.

-به منظور جلوگیری از بروز مغایرت های مندرج در بند 2 فوق در هنگام اظهارگمرکی، اطلاعات اظهارنامه با اطلاعات ثبت سفارش یا اعلامیه تامین ارز مقایسه گردد و در صورت وجود هر نوع اختلاف یا مغایرتی از اختصاص شماره سریال (کوتاژ) به اظهارنامه، بصورت سیستمی ممانعت به عمل آید.

-ضمن اقدام در خصوص در مورد فوق، طی مکاتبه ای با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، مرجع مذکور مکلف گردد از نمایش گزارشات داخلی کارشناسان گمرکات اجرایی با متصدیان ذیربط، برای بانک های عامل، ممانعت به عمل آورده و صرفا فیلدهای حاوی نظر نهایی ادارات درب خروج گمرکات اجرائی (مانند مهر قابل توجه بانک رویه سابق) ملاک رسیدگی و اقدام بانک های عامل و بانک مرکزی قرار گیرد.

با توجه به کثرت مکاتبات اشاره شده و مراجعات مکرر صاحبان کالا به گمرکات اجرایی و دفاتر ستادی در وضعیت موجود، صدور دستور تسریع در اقدام موثر و گزارش روزانه اقدامات صورت پذیرفته به آن مقام محترم مزید امتنان است.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس