معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / پیش بینی صادرات 1.5 میلیارد دلاری اقلام بهداشتی در سال جاری

پیش بینی صادرات 1.5 میلیارد دلاری اقلام بهداشتی در سال جاری

پیش بینی صادرات ۱.۵ میلیارد دلاری اقلام بهداشتی در سال جاری

رئیس سازمان توسعه تجارت از پیش بینی صادارت ۱.۵ میلیارد دلاری اقلام بهداشتی مازاد نیاز داخل در سال ۹۹خبر داد و گفت: برای بازگشت ارز صادرات تا پایان تیر ماه مهلت داده شده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ، حمید زادبوم در جلسه کارگروه توسعه صادرات با اشاره به اینکه میزان صادرات اقلام بهداشتی در سال 98 به 410 میلیون دلار رسیده، اظهار داشت: با توجه به پیش بینی های صورت گرفته از سوی سازمان توسعه تجارت ایران با وزارت امور خارجه و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بخشی از اقلام مازاد تولیدی در حوزه بهداشتی، به کشورهای همسایه و هدف صادراتی صادر خواهد شد.
وی با بیان اینکه "پیشبینی میکنیم، بتوانیم صادرات اقلام بهداشتی مازاد کشور را به یکمیلیارد تا یک و نیم میلیارد دلار در سال 99 برسانیم"، گفت: البته این روند صادرات با لحاظ کردن تامین به موقع نیاز داخلی و ذخیره سازی مناسب برای این اقلام در ایام بحران است؛ اما مازاد با کسب اجازه از وزارت امور خارجه و موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر خواهد شد و همه ملاحظات لحاظ خواهد شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت خاطر نشان کرد: در خصوص برای توسعه زیرساختهای صادراتی، جلسات متعددی با حضور قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شده تا بتوان زیرساختهای صادراتی در سال جاری را توسعه داد؛ چراکه فراهم سازی این زیرساختها بسیار حائز اهمیت است. همچنین در خصوص برگزاری رویدادهای تجاری همانند نمایشگاههای بین المللی، بحث های زیادی صورت گرفته است.

زادبودم گفت: با توجه به اینکه از اواخر بهمن با شیوع کرونا، نمایشگاهها تعطیل شده اند و هنوز هم این تعطیلی ادامه دارد و پیش بینی می شود که تا انتهای ماه مبارک رمضان نیز این وضعیت ادامه داشته باشد، اما تلاش داریم تا به صورت مجازی یا با رعایت پروتکل های بهداشتی هیچ رویداد تجاری را تعطیل نکنیم.

به گفته وی، رفع تعهد ارزی نیز در سال 98 مطابق با جلسات متعدد کارشناسی با حضور سازمان توسعه تجارت ایران، کنفدراسیون صادرات ایران، گمرک ایران و بانک مرکزی، همانند سال 97 خواهد بود و آخرین مهلت بازگشت ارز صادراتی سال 98 نیز در آخر تیرماه سال 99 خواهد بود.

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در مورد رفع تعهدات ارزی سال 99 نیز تصمیم گیری در کمیته ماده 2 با حضور وزرای عضو و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران صورت خواهد گرفت؛ این در حالی است که جلسات متعددی نیز در این رابطه با نظر اتاق بازرگانی ایران، کنفدراسیون صادرات ایران، سازمان برنامه و بودجه، وزارت جهاد، گمرک و بانک مرکزی صورت گرفته است و هفته گذشته نیز جمع بندی این نظرات، از سوی قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به رئیس کل بانک مرکزی اعلام شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، آخرین مهلت برای بازگشت ارز صادرات سال 99، آخر تیرماه سال 98 خواهد بود و در این تاریخ دفاتر امور مالیاتی بسته می شود و امکان استردادمالیات بر ارزش افزوده آن دسته از صادرکنندگانی که ارز خود را به کشور بازنگردانده اند، وجود نخواهد داشت.

زادبوم گفت: مرزهای کشور با افغانستان، ارمنستان و آذربایجان باز است، ضمن اینکه ارسال محموله های تجاری به صورت ریلی به ترکیه نیز باز است و در حال رایزنی برای بازگشایی به صورت جاده ای هستیم. همچنین مرز پاکستان و ترکمنستان نیز بسته بوده و در عراق نیز، مرزهای کردستان عراق به روی محموله های صادراتی باز است؛ بنابراین باید رایزنی ها را منسجم کرد تا همه پایانه های مرزی به روی صادرات ایران باز باشد.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس