معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / چرا جهش تولید؟| صالح‌آبادی: جهش تولید یک انتخاب نیست، تنها گزینه برای بهبود معیشت و اقتصاد است

چرا جهش تولید؟| صالح‌آبادی: جهش تولید یک انتخاب نیست، تنها گزینه برای بهبود معیشت و اقتصاد است

چرا جهش تولید؟| صالح‌آبادی: جهش تولید یک انتخاب نیست، تنها گزینه برای بهبود معیشت و اقتصاد است

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: ریشه تورم در ایران صرفاً پولی نیست بلکه به متغیرهای واقعی (مانند تولید) نیز ارتباط دارد به این معنا که افزایش تولید در بلندمدت موجب کاهش تورم می‌شود؛ بنابراین رشد تولید موجب بهبود وضع معیشت و اقتصاد مردم می‌شود.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ اثرگذاری کرونا در اقتصاد ایران چه از جنبه تولید ناخالص داخلی و چه به‌لحاظ کاهش سطح اشتغال به مهمترین موضوع مورد بحث کارشناسان و تحلیلگران تبدیل شده است. کرونا علاوه بر تبعات مختلف برای بخش خصوصی چالشهایی را در بودجه عمومی دولت ایجاد خواهد کرد.

هرچند به‌دلیل تحریمهای اقتصادی فروش نفت کشور با چالش جدی روبه‌رو شده بود اما با تدوین برنامه اقتصاد بدون نفت قرار بود دولت روی درآمدهای مالیاتی تأکید بیشتری داشته باشد که بنا بر اظهار نظر رئیس سازمان مالیاتی درآمدهای این بخش نیز با کاهش 40 هزار میلیارد تومانی مواجه خواهد شد.

در این بین یکی از بحث‌هایی که این روزها در فضای مجازی مطرح است، به دلایل انتخاب شعار "جهش تولید" برای سال 99 بازمی‌گردد، یا به‌عبارت دیگر؛ چه ضرورتی داشت که رهبری همانند سال گذشته مسئله تولید را مسئله اول و اصلی کشور معرفی کند؟ همچنین پرداختن به مسئله تولید چقدر می‌تواند در حل مشکلات دیگر اقتصادی و معیشتی مردم و کشور مشکل‌گشا باشد؟ چه فرقی بین رونق تولید که شعار سال گذشته بود، و جهش تولید وجود دارد؟ آیا به‌لحاظ زیرساختی و ظرفیتها، امکان جهش تولید در کشور مهیا است؟

در همین راستا برخی کارشناسان اقتصادی معتقد هستند امسال با توجه به تداوم تحریمهای اقتصادی و پیش‌بینی کاهش صادرات غیرنفتی انرژی‌پایه، ناچار هستیم که جهش تولید را با هدف رفع نیازهای کشور محقق کنیم، بر این اساس باید توجه داشت امروز جهش تولید یک انتخاب نیست بلکه تنها گزینه ممکن برای اقتصاد ایران است.

علی صالح‌آبادی در همین ارتباط در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، به سؤالاتی درباره مبنای انتخاب شعار جهش تولید برای سال 99 و ارتباط بین رونق تولید با رفع مشکلات اقتصادی کشور پاسخ داد.

تسنیم: مبنای انتخاب شعار "جهش تولید" چیست؟ چه ضرورتی داشت که رهبری همانند سال گذشته مسئله تولید را مسئله اول و اصلی کشور معرفی کند؟

جهش تولید از لحاظ علمی و مبتنی بر اقتصاد یک موضوع راهبردی بوده و به‌معنای گذار از شرایط بحرانی خاص در حوزه­‌های تولید ناخالص داخلی و ملی، بهره‌وری و اشتغال، بیکاری و تورم، نقدینگی، ارزش پول ملی، ریسک‌های اقتصادی، مالی و پولی و میزان سرمایه گذاری جهت رسیدن به رونق و رشد اقتصادی می‌باشد.

مبنای انتخاب شعار جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری ناشی از تحت تأثیر قرار گرفتن اقتصاد ایران از دو پدیده پیچیده تحریم‌ها و گسترش شیوع ویروس کرونا بوده که به‌واسطه آن دو، بسیاری از کسب‌وکارهای متوسط و کوچک با کاهش تولید مواجه شده و یا به‌کلی تعطیل شده‌اند، که به‌تبع آن با کسادی بازار کسب‌وکارها، میزان درآمدهای مالیاتی دولت جهت تأمین بودجه و مخارج عمومی دولت به‌شدت کاهش می‌­یابد.

لذا با توجه به شرایط اقتصاد ملی و انعکاس آن در اقتصاد استان­ها، به‌منظور ریشه­‌یابی و مبارزه با این پدیده اقتصادی نیازمند یک جهش جهادی در تولید برای جبران و ترمیم واحدهای تولیدی به‌ویژه کسب‌وکارهای متوسط و کوچک می‌باشد، براین‌اساس، می ‌بایست با الهام از اسناد بالادستی نظیر چشم‌انداز بیست‌ساله کشور، برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و اقتصاد مقاومتی می‌توان با فراهم نمودن بسترهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری نظیر ایجاد امنیت، فضای رقابتی و غیررانتی برای سرمایه گذاران، رفع موانع تولید و فراهم نمودن تأمین مالی و غیرمالی برای شرکت‌های کوچک و متوسط به‌خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان، طراحی مد‌های کسب‌وکارها مبتنی بر فناوری دیجیتال، هدایت نقدینگی جامعه به‌سمت بازار سرمایه، کاهش فرایندهای اداری و بوروکراسی در خدمات بانکی، تقویت بخش خصوصی، استارت‌آپ‌ها، پارک‌های علم و فناوری و غیره نسبت به اهرم‌سازی بسترهای اقتصادی به‌سمت جهش اقتصادی اقدام نمود.

تسنیم:‌ پرداختن به مسئله تولید چقدر می‌تواند در حل مشکلات دیگر اقتصادی و معیشتی مردم و کشور مشکل‌گشا باشد؟

مطالعات اقتصادی نشان می‌دهند نرخ رشد اقتصادی مناسب، از مهمترین اهداف اقتصاد کلان کشورها است و رشد اقتصادی نیز با سرمایه­‌گذاری در تولید به‌وجود می‌آید. رشد تولید به‌ویژه در برخی بخش‌های اقتصاد مانند بخش صنعت، موجبات بهبود وضعیت اشتغال مردم را فراهم می‌­آورد. همچنین ریشه تورم در ایران صرفاً پولی نیست بلکه به متغیرهای واقعی (مانند تولید) نیز ارتباط دارد به این معنا که افزایش تولید در بلندمدت موجب کاهش تورم می ‌شود، بنابراین به‌طور خلاصه رشد تولید موجبات بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم را فراهم می‌آورد.

تسنیم: چه‌فرقی بین رونق تولید که شعار سال گذشته بود، و جهش تولید وجود دارد؟

بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری، در سال 1398 رونق تولید مبنا قرار گرفت و بخش‌های مختلف کشور ملزم شدند این مسأله را پایه و اساس پیشرفت و توسعه اقتصاد کشور در نظر گیرند. به‌گفته ایشان با توجه به تشدید تحریم­‌های ظالمانه علیه ایران و هدف قرار دادن اقتصاد کشور و معیشت مردم، توجه به تولید کشور بسیار بااهمیت بوده و شناسایی گره‌های مشکلات اقتصادی کشور و رفع آنها منوط به حمایت از تولید ملی است.

از سوی دیگر طبق بیانات مقام معظم رهبری سال 1399 سال جهش تولید نام­گذاری شده است. ایشان این جهش را به‌معنای ایجاد تغییرات محسوس در زندگی مردم تفسیر نمودند، که این مسأله نیازمند همکاری قوای سه­‌گانه و سازمان­های مختلف و برنامه‌­ریزی در این زمینه است، سپس به‌طور خاص بر مجموعه‌های دانش‌بنیان تأکید نمودند و لزوم توجه به جوانان نخبه و فعال را مورد توجه قرار دادند.

به‌منظور رونق تولید با استفاده از ظرفیت‌ها و امکانات در کشور جهت افزایش تولید و رقابت­‌پذیری کالاهای تولیدی صادراتی در بازارهای بین­‌المللی اقدام می­‌شود، به این منظور کاهش هزینه تولید و پرهیز از اتلاف منابع و بهبود کیفیت محصولات تولیدی مدنظر تولیدکنندگان است این در حالی است که در جهش تولید کلیه واحدهای مرتبط و آحاد ملت علاوه بر حفظ توان تولید موجود می­‌بایست از تهدید تحریم‌ها به‌عنوان فرصتی برای دستیابی به خودکفایی و رقابت­‌پذیری کالاهای صادراتی کشور بهره ببرند.

کاهش فاصله علمی، فناوری و صنعتی واحدهای تولیدی در کشور با کشورهای پیشرو، هم‌افزایی ظرفیت‌ها و امکانات موجود، تلاش در راستای رفع موانع موجود، اندیشه­‌ورزی در جهت رفع موانع احتمالی در آینده، تقویت توانمندی‌های علمی و فناورانه کشور و تلاش برای ایجاد فرصتهای جدید در زمینه صادرات کالاها و خدمات غیرنفتی علاوه بر بهره‌گیری از فرصت‌های موجود و پرهیز از خام‌­فروشی از عوامل مؤثر در جهش تولید در کشور می‌باشد.

تسنیم:‌ آیا به‌لحاظ زیرساختی و ظرفیت‌ها، امکان جهش تولید در کشور مهیا است؟

کشور در زمینه تولید به دستاوردهای خوبی رسیده است که در صورت رفع برخی کاستی‌­ها و بهبود شرایط شاهد جهش تولید خواهیم بود. در شرایط کنونی به‌منظور بهبود وضعیت تولید در کشور نیازمند برخی اصلاحات هستیم که به برخی موارد اشاره می­‌شود.

محیط کسب­‌وکار که متشکل از عوامل بیرونی اثرگذار بر فعالیت‌های اقتصادی افراد است، همواره یکی از چالش‌های بنگاه‌های تولیدی کشور بوده است. اصلی­‌ترین راهبردها با هدف بسترسازی و تأمین محیط کسب‌وکار جهت بهبود شرایط تولید، تسهیل در صدور مجوزهای کسب­‌وکار است، به‌عبارتی نیازمند اصلاح فرآیندها هستیم.

مسئله بعدی بهبود امنیت سرمایه­‌گذاری است. امنیت سرمایه­‌گذاری در شرایطی به‌طور کامل برقرار می­‌شود که متغیرهای اقتصاد کلان (نرخ تورم، نرخ ارز و…) باثبات یا قابل پیش­‌بینی باشند، قوانین و مقررات، رویه­‌ها و تصمیمات اجرایی باثبات و برای همه شفاف باشند، لذا ثبات قوانین و مقررات و قابل پیش­‌بینی بودن آنها برای فعالان اقتصادی از عوامل مهم در امن‌تر شدن محیط کسب‌وکار است، همین طور نظام مالیاتی می‌بایست با تمام امکانات در راستای حمایت از تولیدکنندگان و صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی و کاهش مشکلات پیشِ‌روی آنان گام بردارد.

نکته دیگر این است که تا زمانی که فعالیت‌های نامولد (نظیر کسب سود از خریدوفروش مکرر مسکن، خودرو، سکه، طلا، ارز و…) سود بیشتری از سود حاصل از سرمایه­‌گذاری تولیدی داشته باشد، نمی‌توان انتظار ایجاد سرمایه‌­گذاری مولد داشت، بر این اساس، برای رونق تولید، ضروری است قوانین الزام شناسایی و اخذ مالیات بر فعالیت‌های نامولد مورد توجه نهادهای ذی‌ربط قرار گیرد. مالیات بر عایدی سرمایه یکی از روش‌هایی است که با هدف تضعیف فعالیت‌های غیرمولد و کاهش انگیزه‌­های سوداگرانه مورد استفاده قرار می­‌گیرد، در این مورد بخشی از سود حاصل از سفته­‌بازی یا سرمایه­‌گذاری در فعالیت‌هایی که منجر به افزایش تولید نمی‌شوند به‌عنوان مالیات اخذ می­‌شود.

همچنین به‌منظور بهبود شرایط تولید در کشور لازم است تأمین مالی بنگاهها از کانال شبکه بانکی و بازار سرمایه انجام شود.

از چالش‌های تأمین مالی بنگاههای کوچک و متوسط که دسترسی به اعتبار را برای آنها دشوار می­‌کند مسئله تضامین و وثائق مورد نیاز آنهاست که لازم است رتبه‌بندی اعتباری بیشتر از ارائه صرف وثایق، مورد توجه قرار گیرد همچنین توسعه نهادهای ضمانت اعتبار نیز کنار بانکها، دسترسی بنگاههای کوچک و متوسط به تسهیلات را زمینه‌سازی می‌کند، زیرا در این صورت نهادهای متخصص در حیطه ضمانت بنگاههای کوچک و متوسط یا متخصص در بخشهای اقتصاد، با هزینه کمتری این بنگاهها را بررسی می­‌کنند و با ضمانت آنها بخشی از ریسک اعتباری اعطای تسهیلات به این بنگاه­ها را به‌عهده می­‌گیرند و ریسک بالای تسهیلات­‌دهی به این بنگاه­ها، میان بانک و این نهاد ضمانت تسهیم می­‌شود.

تسهیل در رویه­‌های گمرکی در شرایطی که هزینه­‌های واردات کالاهای واسطه‌­ای بخش تولید، افزایش چشم‌گیری داشته است، یکی از راهبردهای اصلی کمک به تولیدکنندگان است.

یکی از نقاط آسیب‌­پذیر تولید، ورود کالای قاچاق به کشور است که عدم رفع این معضل، مشکلات زیادی را برای واحدهای تولیدی ایجاد می­‌کند.

نوسانات نرخ ارز باعث بی‌ثباتی در قیمت مواد اولیه، بالا رفتن هزینه­‌های تولید، افزایش قیمت تمام‌شده محصولات و همچنین کاهش رقابت­‌پذیری تولیدکنندگان داخلی در برابر رقبای منطقه­‌ای و خارجی شده است، بنابراین یکی از ابزارهای قدرتمند برای حمایت از تولید باثبات­‌سازی بازار ارز و جلوگیری از انحرافات در این بازار است.

همچنین در صورت تطبیق قوانین واحدهای ناظر بر بانک‌­ها، در شرایط فعلی مانند وجود تحریم‌ها، امکان سهل شدن شرایط اعطای تسهیلات به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی فراهم می‌شود.

با وجود توضیحات فوق، جهش تولید مستلزم به‌کارگیری کلیه امکانات و تجهیزات موجود و همدلی و تلاش مجدّانه عوامل ذی‌ربط به‌منظور رفع کاستی­‌ها است.

تسنیم:‌ آیا تا وقتی که تحریم هستیم، تولید در کشور رونق می‌گیرد یا اینکه تحریم خودش انگیزه برای رونق تولید است؟

براثر تحریم‌ها کشور با محدودیت‌های ارزی در ارتباط با واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات صنعتی روبه‌رو گردیده و لذا تولیدکنندگان کالا و خدمات به‌ویژه صادرکنندگان با مسائل و مشکلات عدیده‌ای نظیر منابع ریالی و ارزی کمی به‌منظور تأمین سرمایه در گردش کالا و خدمات، کاهش بازده ماشین‌آلات تولیدی به‌خاطر عدم بروزرسانی تکنولوژی آنها، صدور کالاها به کشورهای هدف و غیره دست و پنجه نرم می‌کنند. تحریم‌ها را می‌توان از زاویه فرصت یا تهدید مورد توجه قرار داد.

بدین معنا اگر به تحریم‌ها به‌چشم یک فرصت نگاه شود می‌توان از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل داخلی و با حمایت مالی و غیرمالی از شرکت‌های دانش‌بنیان با فناوری‌های دیجیتال در جهت افزایش تولید کالاهای مبتنی بر دانش با ارزش افزوده بالا استفاده نمود، که در نتیجه شاخص‌های اقتصاد کلان نظیر تولید ناخالص ملی، اشتغال، بیکاری و غیره را تحت تأثیر فراوان قرار داده که پیامد آنها رشد اقتصادی را در پی خواهد داشت.

در این میان بانک‌ها به‌خصوص بانک توسعه صادرات ایران به‌عنوان اگزیم بانک ایران با بازنگری مدل کسب‌وکار خود مبتنی بر فناوری دیجیتال از طریق فراهم آوردن مشاوره‌های مالی و غیرمالی در فرایند زنجیره ارزش صادرات یعنی تمامی فعالیت‌های مرتبط با جریان کالا و تبدیل مواد، از مرحله تهیه ماده اولیه تا مرحله صادرات کالا می‌تواند نقش مؤثری را در جهش تولید در شرایط تحریم ایفا نماید.

انتهای پیام/+

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس