معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / چگونه «جهش تولید» را محقق کنیم؟|کنترل واردات سیاست کمونیستی نیست؛ انگلیس و آلمان هم اول مرزهایشان را بستند

چگونه «جهش تولید» را محقق کنیم؟|کنترل واردات سیاست کمونیستی نیست؛ انگلیس و آلمان هم اول مرزهایشان را بستند

چگونه «جهش تولید» را محقق کنیم؟|کنترل واردات سیاست کمونیستی نیست؛ انگلیس و آلمان هم اول مرزهایشان را بستند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: جهش تولید از طریق مدیریت واردات و مبارزه با قاچاق، توسعه صادرات و بهره گیری از فرصت‌هایی که بخش‌های کشاورزی و تولیدی ما ایجاد می‌کنند و نیز تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار ممکن است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، رحیم زارع در برنامه تیتر امشب گفت: نگرانی ما صرفا واردات نیست بلکه افزایش حجم تجارتمان است و هدف گذاری ما در برنامه‌های اقتصادی افزایش حجم تجارتمان در جهان بوده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به انواع واردات مخرب و ضروری گفت: وارداتی که رقیب تولید ماست قاچاق است.

این نماینده مجلس افزود: نرخ تعرفه بهینه، سیاست‌های ضد دامپینگ و بازارشکنی، ابزار‌هایی برای مبارزه با قاچاق هستند.

زارع با اشاره به کاهش قاچاق به علت محدودیت منابع ارزی و کنترل‌های صورت گرفته گفت: برای مبارزه با قاچاق یک سازمان واحد باید فرماندهی مرزی را در اختیار بگیرد.

او با اشاره به فلسفه ایجاد مناطق ویژه اقتصادی و آزاد گفت: فلسفه ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حمایت از صادرات بود منتهی حمایت‌ها و معافیت‌های ویژه در این مناطق موجب شد تا واردات افزایش یابد.

زارع گفت: یکی از عواملی که می‌تواند بر کاهش واردات موثر باشد سهولت در صدور مجوز کسب و کارهاست.

او با بیان این که هزینه واردات را با قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌توان بالا برد گفت: ما در قانون اصلاح شده ارزش افزوده، مالیات کالا‌های وارداتی را 9 درصد قرار داده و مالیات بر ارزش افزوده کالا‌های تولید داخل را صفر کرده ایم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: سه مثلث راهبردی (راهبرد توسعه صنعتی کشور، راهبرد تجاری بلند مدت و راهبرد رشته فعالیت‌های اقتصادی) باید با هم افزایی نیاز تولیدی و وارداتی کشور را مشخص کنند.

سیدسجاد پادام کارشناس مسائل تولید نیز با بیان این که کنترل واردات را برخی سیاستی کمونیستی گمان می‌برند گفت: این موضوع درست نیست انگلیسی‌ها وقتی نظریه بازار آزاد را تئوریزه کردند که خودشان به تولید کننده تبدیل شده بودند و این را آلمانی‌ها فهمیدند.

این کارشناس مسائل تولید افزود: اگر تاریخ اقتصادی کشور‌ها را از اول بخوانند خواهند دید که کشور‌ها ابتدا واردات و مرزهایشان را کنترل کردند و دنبال تولید رفتند.

پادام گفت: باید به مصرف کالا‌های داخلی به چشم اشتغال نگاه کرد وقتی ما کالای خارجی و وارداتی مصرف کنیم برای کارگران خارجی ایجاد اشتغال کرده ایم.

او با اشاره به حمایت دو کشور ایران و کره جنوبی از صنعت خودرو سازی گفت: قطعا حمایت باید هوشمند باشد. کره جنوبی برای حمایت از تولید خودرو روی واردات قطعه تعرفه بست و باعث شد تولید داخلی قطعات خودرو در این کشور پیشرفت کند، اما ما روی واردات خودرو تعرفه بستیم که باعث شد قطعه سازی ما عقب بماند و در خودرو سازی هم عقب بمانیم.

زراعت کیش دیگر کارشناس اقتصادی نیز گفت: کار جهادی پیش نیاز جهش تولید است و جهش تولید نیازمند مدیریت متمرکز و تیم دلسوز از بخش‌های مختلف است برای این که بتوانند بدنه تعرفه‌ها را به بخش‌های تولیدی کشور متصل کنند.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس