معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / کشورهای حاشیه خلیج فارس، در بدترین بحران اقتصادی تاریخ

کشورهای حاشیه خلیج فارس، در بدترین بحران اقتصادی تاریخ

کشورهای حاشیه خلیج فارس، در بدترین بحران اقتصادی تاریخ

موسسه دارایی بین المللی (IIF) اعلام کرد، کل تولید ناخالص داخلی شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس ۴.۴ درصد در سال جاری میلادی کاهش می یابد و این کشورها بدترین بحران اقتصادی در تاریخ را تجربه می‌کنند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، موسسه دارایی بین المللی (IIF) اعلام کرد شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس با بدترین بحران اقتصادی در تاریخ در بحبوحه شوک سقوط قیمت نفت و همه‌گیری ویروس کرونا مواجه هستند.

این موسسه که یک نهاد صنعت مالی در جهان است اعلام کرد کل تولید ناخالص داخلی این کشورها 4.4 درصد در سال جاری میلادی کاهش می یابد. این در حالی است که نشانه هایی از کنترل موفقیت آمیز همه گیری ویروس کرونا وجود دارد و برخی محدودیت ها در هفته‌های اخیر برداشت شده است.

کاهش هزینه های عمومی در این منطقه باعث جلوگیری از بیشتر شدن کسری بودجه آنها شده است ولی همچنان انتظار می رود کسری بودجه این کشورها تا 10.3 درصد از تولید ناخالص داخلی آنها در سال جاری افزایش یابد. این رقم در سال 2019 برابر با 2.5 درصد بود.

بانک مرکزی عربستان اعلام کرد 13.3 میلیارد دلار دیگر به سیستم بانکی داخلی تزریق می‌کند تا به بانک ها برای حمایت از بخش خصوصی کمک شود. هزینه مصرف کنندگان در آوریل به خاطر محدودیت های به وجود آمده در نتیجه همه‌گیری ویروس کرونا به شدت کاهش یافته است.

ذخایر ارزی عربستان 24 میلیارد دلار کاهش یافتعربستان قیمت نفت خود در بازار را افزایش می دهد

از نظر موسسه دارایی بین المللی، سیستم بانکی این منطقه به خاطر نقدینگی و سرمایه سازی بالا و میزان نسبتاً پایین وامهای غیر قابل وصول، شرایط خوبی دارد و همچنان استوار است. اقدامات حمایتی که توسط مقامات کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس برای حمایت از بانک ها اتخاذ شده به 4 درصد تولید ناخالص داخلی معادل 50 میلیارد دلار می رسد.

عربستان سعودی، بزرگترین اقتصاد منطقه، شاهد چهار درصد کاهش تولید ناخالص داخلی خود در سال جاری میلادی خواهد بود و کسری بودجه آن تا 13 درصد افزایش می یابد.

عمان که به خاطر افزایش بدهیهایش به یک نقطه آسیب پذیر در این منطقه تبدیل شده احتمالاً رکود اقتصادی 5.3 درصدی را تجربه میکند و کسری بودجه آن تا 16.1 درصد افزایش می یابد، در حالی که در 2019 ، 9.4 گزارش شده بود.

انتهای پیام/197

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس