معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / گفتگوی تسنیم با علیشیری|تحلیلی بر نظر اخیر رهبر انقلاب درباره صنعت خودرو؛ ساختار صنایع کلاسیک ایران بیماری 50ساله دارد

گفتگوی تسنیم با علیشیری|تحلیلی بر نظر اخیر رهبر انقلاب درباره صنعت خودرو؛ ساختار صنایع کلاسیک ایران بیماری 50ساله دارد

گفتگوی تسنیم با علیشیری|تحلیلی بر نظر اخیر رهبر انقلاب درباره صنعت خودرو؛ ساختار صنایع کلاسیک ایران بیماری ۵۰ساله دارد

معاون سابق وزیر اقتصاد معتقد است که درخواست رهبر معظم انقلاب برای اصلاح صنعت خودرو ریشه‌ای بوده و برآورده کردن آن مستلزم توجه به ساختارهای توسعه صنعتی کشور است.

– اخبار اقتصادی –

بهروز علیشیری در مصاحبه با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سخنان رهبر معظم انقلاب درباره صنعت خودرو و وضعیت غیرقابل دفاعی را که در مقایسه با صنایع پیشروی کشور که هر روز دستاورد جدیدی را عرضه می‌کنند بسیار عمیق و ناظر بر توجه به ساختارهایی دانست که این دو خروجی متفاوت را رقم زده‌اند.

معاون سابق وزیر اقتصاد و رئیس سابق سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران افزود: رهبری معظم انقلاب فرمودند چرا کشوری که می‌تواند در صنایع نظامی پیشرفت‌های عالی داشته باشد، نباید در صنایع کلاسیک مانند خودرو بتواند به دستاورد برسد. به‌نظرم این سؤال به‌نوعی یک سؤال چالشی برای مراکز تحقیقاتی کشور است که معمولاً هزینه‌های سنگین سالانه و بدون دستاورد خاص دارند که باید بدان پاسخ دهند چون به فرآیند توسعه در کشور ما مربوط می‌شود و سؤالی بنیانی است.

وی گفت: به‌نظر می‌رسد که پاسخ به سؤال اصلی دارای 3 قسمت باشد؛ نخست اینکه، مراکز مطالعاتی کشور باید مشخص کنند که آیا کشور دارای راهبرد توسعه صنعتی هست یا نه، راهبردی که باید وزن سایر بخش‌های صنعتی را هم مشخص کند. باید معلوم کنیم که جایگاه صنایع کلاسیک و مدرن ایران؛ هر یک در کجای این راهبرد صنعتی قرار دارد.

علیشیری ادامه داد: نکته دوم، در واقع یک سؤال ریشه‌ای است و آن اینکه، مسئول پروژه صنعتی کشور دقیقاً کیست. آیا تاکنون سابقه اجرای پروژه توسعه‌ای مهمی دارد یا نه، اگر پاسخ منفی است، چطور نهاد مسئولی که تا حالا یک کار بخشی موفق هم انجام نداده، یک کار ملی و کلان موفق انجام دهد.

معاون سابق وزارت اقتصاد اضافه کرد: و اما نکته سوم اینکه، اگر راهبرد توسعه صنعتی مدون و مورد وفاق توسط همه نهادهای ذی‌ربط داریم و دستگاه موفق هم وجود داشته باشد، به گام آخر می‌رسیم و آن این‌که باید دید که چقدر برای توسعه صنعتی کشور جایگاه قائل هستیم و چقدر به آن منابع اختصاص داده‌ایم و بهره‌وری این منابع چقدر بوده است.

علیشیری گفت: لذا پاسخ به این سؤال به یک مثلث سه‌ضلعی نیاز دارد شامل؛ تبیین استراتژی توسعه صنعتی ایران، تبیین نهاد موفق یا ناموفق در این عرصه و تبیین میزان منابع تخصیص داده‌شده برای هر بخش.

بهروز علیشیری تأکید کرد: معتقدم که پیشرفت‌های کشور در حوزه‌های هسته‌ای، نانو، پزشکی هسته‌ای، ماهواره‌ها، نظامی و دیگر حوزه‌های موفق؛ خارج از سازوکارهای اداری کنونی شکل گرفته است. اما صنایع کلاسیک مانند صنعت خودرو دارای یک ساختار 50 یا 60 ساله بیمار هستند. زمانی که مدیرعامل یک خودروساز مانند ایران خودرو معتقد است که بیش از 4 هزار نیروی مازاد به آن تحمیل و ناگزیر از استخدام شده است این شرکت طبیعتاً در صنعت موفق نخواهد بود.

وی ادامه داد: صنعت خودروسازی کشور به‌وسیله عامل برونزایی مانند انحصار هم تهدید می‌شود، بنابراین ضمن توجه به درون شرکت‌های ناموفق خودرویی کشور باید به متغیرهای بیرونی هم توجه شود که بر این صنعت اثر آسیب‌زننده وارد می‌کنند. در شرایطی که از مافیای خودرو صحبت شده و سازوکار تولید و توزیع مشخص شکل نگرفته است، نمی‌توان این صنعت را با صنایع موفقی که در گلخانه حاکمیت رشد کرده، مقایسه کرد.

این اقتصاددان در پایان تأکید کرد: قویاً معتقدم که می‌توان از آن الگوی موفق و درخشان؛ برای رشد دادن صنایع کلاسیک و مدرن کشور استفاده کرد.

انتهای پیام/+

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس