معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / یک ماه از سال گذشت؛ مواد اولیه به دست تولیدکنندگان نرسید

یک ماه از سال گذشت؛ مواد اولیه به دست تولیدکنندگان نرسید

یک ماه از سال گذشت؛ مواد اولیه به دست تولیدکنندگان نرسید

در حال حاضر با گذشت یک ماه از سال جاری بخش تولید با مشکلات متعددی از جمله عدم تأمین ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه روبه رو است که هنوز این مشکل برطرف نشده است.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یک ماه از سال 99 می گذرد سالی که از همان ساعات نخست روی خوشی به صنعت و بخش تولید کشور نشان نداد. شیوع بیماری کرونا در کشور باعث شد تا برخی از واحدهای تولیدی تعطیل یا نیمه تعطیل شوند. آنها با دلهره از آینده فعالیت خود، به سختی چرخ تولید را به گردش در می آورند . در این بین دولت نیز از ارائه تسهیلات ارزان به واحدهای تولیدی برای کمک به آنها سخن می گوید اما اکثر تولیدکنندگان به این وعده خوش بین نبوده و حتی معتقدند از این تسهیلات جدید یک ریال هم به آنها نخواهد رسید.

به اعتقاد مرتضوی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران، انتقادها در این شرایط عدم حمایت بخش ها از نیروی کار در واحدهای تولیدی است به نحوی که خود واحدهای تولیدی باید مدام و با مشقت بسیار مسائل بهداشتی از جمله ماسک و دستکش را خریداری کنند در حالی که در این شرایط وزارت بهداشت و وزارت صنایع باید به واحدهای تولیدی کمک کنند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران با اشاره به اینکه دولت در حال حاضر نقدینگی مناسبی برای پرداخت تسهیلات جدید به واحدهای تولیدی آن هم با بهره کم ندارد، تصریح کرد: به نظر می رسد واحدهای تولیدی نتوانند حتی یک قران از تسهیلات جدید را دریافت کنند چراکه اصلاً توان پرداخت بهره های بسیار بالا ندارند و از طرف دیگر دولت منابع کافی برای اختصاص تسهیلات جدید به تولید کنندگان ندارد.

علاوه بر این امروز واحدهای تولیدی علاوه بر مشکلات فروش محصولات با عدم تخصیص ارز برای مواد اولیه هم روبه رو هستند به نحوی که جز صنایعی که ضروریات بهداشتی و درمان مردم را تأمین می کنند سایر بخش ها در تأمین ارز مورد برای واردات مواد اولیه با مشکل روبه رو هستند و در حال حاضر با گذشت یک ماه از سال هنوز هیچ گشایشی در این رابطه انجام نشده است.

روغنی گلپایگانی در همین ارتباط به خبرگزاری تسنیم می گوید: در حال حاضر وضعیت واحدهای تولیدی مناسب نبوده و به سختی مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت: متأسفانه باید بگویم در سال جهش تولید واحدهای صنعتی و تولیدی همچنان در انتظار تخصیص ارز برای تأمین مواد اولیه از بانک مرکزی هستند.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه نامه نگاری مختلفی برای دریافت ارز از بانک مرکزی شده است، افزود: هنوز واحدهای تولیدی برای دریافت ارز به نتیجه نرسیده اند و همین امر روند تولید را با مشکل روبه رو ساخته است.

انتهای پیام/

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس