اخبار

روز شمار رویداد های مهم

روز شمار رویداد های مهم کشوری در حوزه صنعت و معدن و تجارت

شمارش معکوس
باطل شده


مهم ترین رویداد ها

بعد از

ارسال مقاله

شرکت در همایش

پیام سردبیر

همایش ریاضی

استفاده از منابع عظیم کشور می تواند گام بزرگی در مسیر توسعه کشور باشد . ایمیدکو یکی از پایگاه های اطلاع رسانی حوزه صنعت و معدن می باشد . امید است اطلاعات و اخبار منتشر شدن در این پایگاه خبری مورد توجه شما عزیزان قرار گیرد. اخبار و اطلاعات منتشر شده در این پایگاه خبری از منابع خبری و خبرگزاری های مطرح ایران جمع آوری و منتشر می گردد. بخش تحریریه ایمیدکو روزانه به انتشار اخبار تولیدی در این حوزه هم می پردازد. برای ارتباط با سردبیر این پایگاه می توانید با شماره تماس ها ما در ارتباط باشید .

ادامه مطلب

درباره اجلاس:

خاورمیانه با داشتن 4 درصد خاک دنیا در حدود 60 درصد ذخایر قطعی نفت دنیا را دارا است. رتبه دوم مربوط به کشورهای حوزه اوراسیا با مساحتی معادل 36 درصد خاک دنیا و 11 درصد ذخایره قطعی نفت دنیا است. ایران از نظر تولید کل منابع طبیعی با سهم 2.3 درصد رتبه 10 دنیا را دارد. از این مقدار 86.2 درصد مربوط به سوخت های فسیلی (شامل نفت، گاز و ذغال سنگ) و 13.8 درصد مربوط به سایر مواد معدنی اعم از مواد معدنی فلزی، غیر فلزی و سنگ های قیمتی است.

جایگاه مناسب ایران زمینه ساز شکل گیری و تمرکز قابل توجه منابع طبیعی در این مرز و بوم شده است. ایران با حدود 1% مساحت جهان حدود 7% ذخایر کشف شده دنیا اعم از مواد معدنی، نفت و گاز را داراست که خود حاکی از وجود پتانسیل مناسب سرمایه گذاری در این بخش است. تولید بیش از 64 نوع ماده معدنی، ایران را جزء 15 کشور برتر معدن‌خیز جهان قرار داده است. رتبه ایران در تولید برخی مواد معدنی خود گویای این مهم می باشد.

جالب توجه است که بدانیم که تا کنون حدود 42 میلیارد تن ذخایر معدنی شناسایی شده است که برخی از ذخائر معدنی ایران در کلاس جهانی World Class هستند. برای مثال می توان از معادن سرب و روی انگوران، مهدی آباد، معادن آهن چادرملو و گل گهر و بافق و از معادن مس می توان معادن سرچشمه، سونگون و از معادن طلا می توان معدن ساری گون و از مواد صنعتی و غیرفلزی می توان از ذخائر پتاس و املاح تبخیری و غیره نام برد. رخداد ذخائر در کلاس جهانی حاکی از این نوید برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی است که بدانند امکان اکتشاف و شناسایی ذخائر جدید از این نوع مواد معدنی در کلاس جهانی باز هم در ایران وجود دارد.از طرف دیگر باید بدانیم که انواع تیپ های مختلف کانساری طلا و آهن که در دنیا وجود دارد امروز در ایران شناسایی و اکتشاف شده است که همه این ها حاکی از پتانسیل بالای معدنی ایران و ضرورت سرمایه گذاری و اکتشاف در آنها است. بنابراین باید با برنامه ریزی دقیق و استفاده از روش های اکتشافی و فن آوری های نوین و همچنین هماهنگی های لازم جهت سرمایه گذاری در مورد اکتشافات آنها اقدام گردد.

از دیگر توانایی های این بخش می توان به این نکته اشاره کرد که بیش از 20% ارزش اسمی بورس و سهم مواد معدنی بدون نفت و گاز نزدیک به 1 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور به بخش معدن (بدون احتساب صنایع معدنی) تعلق دارد. شرکت های معدنی در ایران دارای بالاترین و با ثبات ترین حاشیه سود از میان 100 شرکت برتر در داخل کشور می باشند و همچنین تولید برخی صنایع معدنی نظیر فولاد، مس، روی، سیمان و نیز پتروشیمی نه تنها نیاز کشور را تامین می کند بلکه به بازارهای جهانی نیز صادر می شود.

در بسیاری از کشورهای در حال توسعه که از منابع معدنی برخوردار هستند، صنعت معدنکاری به دلیل داشتن مزیت بالای اقتصادی به عنوان یکی از محورهای توسعه اقتصادی مطرح است. ارزش افزوده کامل صنعت معدنکاری زمانی محقق می گردد که زنجیره ارزش این حوزه تکمیل گردد (زنجیره ارزش از اکتشاف آغاز و با صنایع معدنی تکمیل می گردد).

یکی از چالش های مهم اقتصاد ایران اتکاء بیش از حد به درآمدهای نفتی می باشد. برای خروج از اقتصاد تک محصولی متکی بر نفت می بایست محصول خروجی با کیفیت از معادن در اختیار واحدهای صنعتی داخلی و یا بازارهای جهانی خارجی قرار گیرد تا نقش مهمی در چرخه درآمد زایی اقتصادی مملکت ایفا نماید.

امروزه، کاهش ذخایر معدنی با عیار بالا و ترکیبات کانی شناختی ساده، سبب شده است که معادنی با عیار بسیار پایین و ترکیبات کانی شناختی بسیار پیچیده­تر نیز مورد استفاده قرار گیرند که همین امر، یکی از عوامل اصلی پیشرفت در عرصه فرآوری مواد معدنی به حساب می آید. چرا که با پیشرفت تکنولوژی در بخش فرآوری می توان از معادن متروکه یا معادنی که در گذشته با تکنولوژی قدیمی توان پرعیار سازی امروزه را نداشته اند نیز بهره برداری نمود و روی چنین معادنی که به حالت تعلیق و یا کاملا رها شده اند نیز سرمایه گذاری کرد. در ایران از مواد معدنی مثل فسفات، پتاس، املاح تبخیری و آلونیت (ماده اولیه جهت استحصال آلومینیوم) در کشور صدها و میلیون ها تن ذخیره زمین شناسی وجود دارد که متأسفانه بدلیل داشتن عیار کم و یا مشکلات دیگر فرآوری، هنوز نتوانسته ایم از آنها در صنایع معدنی مربوطه بهره برداری نماییم که می باید با ایده­های نوین این مواد معدنی فرآوری گردیده و در صنعت مورد بهره برداری قرار گیرد.

از میان 43 مورد مخاطرات زمین شناختی شناخته شده، 32 مورد آن در کشور ایران رخ داده است. تنوع مخاطرات زمین شناختی سبب گردیده کشور ایران بعنوان یکی از کشورهای حادثه خیز جهان محسوب شده و متأسفانه سالیانه بخشی از درآمدهای کشور صرف جبران بخشی از خسارات های ناشی از مخاطرات طبیعی می گردد. توجه به کاهش اثرات سوء مخاطرات زمین شناختی در کنار پتانسیلها و منابع معدنی موجود در کشور از قبیل نفت، گاز، معادن فلزی و غیر فلزی و منابع اقتصادی ناشناخته دریایی نقش مهمی در توسعه پایدار و متوازن کشور خواهد داشت.

با بیان مطالب فوق معلوم می شود که راه طولانی در پیش داریم و جایگاه کشور ما در جهان کجاست. اگر شتابی مناسب به این فعالیت ها داده نشود، در آینده نه تنها جایگاهی در صادرات نخواهیم داشت بلکه با روند رو به رشد فعالیت های کشورهای دیگر، متاسفانه باید به کشورهای دیگر سپرد. از سوی دیگر ورود گسترده به این حوزه می تواند شرایط مناسبی در حوزه های گوناگون برای کشور به ارمغان بیاورد.  

لذا موسسه بین المللی پردیس شریف با همکاری ویژه دانشگاه صنایع و معادن ایران اقدام به برگزاری اجلاس بین المللی پیشتازان  توسعه معدن و صنایع معدنی در شهریور ماه سال 1394 نماید تا منجر به گردهمایی و تبادل نظر مسئولین ، صاحب نظران ، متخصصان و فعالان و کارشناسان زبده و برتر کشور گردد تا بتوانند راهبردی مناسب برای توسعه مهم معدن گردند.           

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به ایمیدکو  می باشد