معماری
خانه / اخبار صنعت و تجارت / گزارش تسنیم|شمارش معکوس برای بازگشایی کامل مرزها/ پیش‌بینی کاهش قیمت ارز با ازسرگیری صادرات به کشورهای همسایه

گزارش تسنیم|شمارش معکوس برای بازگشایی کامل مرزها/ پیش‌بینی کاهش قیمت ارز با ازسرگیری صادرات به کشورهای همسایه

گزارش تسنیم|شمارش معکوس برای بازگشایی کامل مرزها/ پیش‌بینی کاهش قیمت ارز با ازسرگیری صادرات به کشورهای همسایه

به‌نظر می‌رسد با بازگشایی مرزهای صادراتی، قیمت ارز با کاهش نسبی مواجه شود، این روند جذابیت بازارهای کاذب را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود نقدینگی سرگردان به‌سمت بازار هدف حرکت کند.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در روزهای اخیر هیجان در بازار طلا و ارز تا حدودی کنترل شده و همین موضوع باعث تثبیت نرخ دلار در کانال 17هزار تومانی شده است. فراموش نکرده‌ایم که تا چند هفته قبل شوک ناشی از اصلاح بورس و کاهش عرضه در بازار ارز عملاً یک فضای هیجانی در بازار ایجاد کرده بود.

حالا و در نیمه خرداد ماه بازار ارز عملاً تثبیت شده است و خبری از صعودهای هیجانی نیست. انتظار می‌رود با کاهش اثرات کرونا در کشور عراق، رفته رفته مرزهای اصلی تجاری دو کشور همچون مرز مهم چذابه بازگشایی شود.

پیش از این احتمال بازگشایی این مرزها در اواخر خرداد ماه مطرح شده بود که به هر حال با شروع فرایند تجاری و صادرات محصولات به کشور همسایه عملاً فرایند بازگشت ارز سرعت بیشتری می‌گیرد و با افزایش عرضه احتمال کاهش قیمت ارز دور از ذهن به‌نظر نمی‌رسد.

با شیوع کرونا هرچند تقاضای جهانی انرژی در جهان کاهش یافته اما کشور توانسته است راههای جایگزین جدیدی برای فروش نفت و فرآورده‌های نفتی ایجاد کند، نمونه‌های واضح آن در صادرات بنزین با کشتی‌های غول‌پیکر به ونزوئلا و همچنین بخشنامه‌ها و مصوبات دولت در خصوص ترانزیت خارجی فرآورده‌های نفتی قابل مشاهده بود. این عوامل می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در توازن تراز تجاری کشور داشته باشد.

در روزهای اخیر تغییرات جدی در گروه‌بندی کالایی و تخصیص ارز 4200 و نیمایی ایجاد شده است که مجموع این عوامل یک شوک مقطعی به بازار وارد کرد. اما ظاهراً این تغییرات نیز تا حدودی پذیرفته شده و شوک اولیه در حال تخلیه شدن است،

به‌عنوان مثال اعلام شد گروه‌های کالایی 23 به بعد بایستی از ارز صادراتی اشخاص استفاده کنند و همچنین برخی کالاهای گروه یک به گروه 2 منتقل شدند. به هر حال تلاشها برای کنترل و تأمین ارز وارداتی در شرایط تنگنای ارزی پساکرونا قابل تقدیر است.

انتهای پیام/+

منبع خبر

درباره ی Amirkabir

همچنین ببینید

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد

اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی پروژه اول وزیر صمت اعلام شد معاون وزیر صمت با اعلام اینکه اقتصاد صنعت خودرو باید اصلاح شود، گفت: پروژه اول وزیر صمت اصلاح قیمت گذاری در زنجیره خودروسازی است؛ همچنین مکانیزم زنجیره ارزش در صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد. - اخبار اقتصادی - به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی صادقی نیارکی امروز در پنجمین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، اظهار کرد: در سال 99، 8.1 درصد رشد صنعتی در کشور داشتیم. بر اساس آمار مرکز آمار ایران در سه ماه ابتدایی امسال رشد صنعتی 5.5 درصد و بر اساس آمار بانک مرکزی 6.1 درصد بوده است. معاون امور صنایع وزیر صمت افزود: صدور پروانه بهره برداری در شش ماه ابتدایی امسال رشد 2 درصدی و اشتغال ناشی از آن‌ها رشد 20 درصدی داشته است. حدود 77 هزار نفر در بخش صنعت شاغل شدند. وی با بیان اینکه در بخش صادرات و واردات نیز رشد قابل توجهی داشتیم، گفت: طی 6 ماه نخست امسال تولید خودرو 3‌.4 درصد، تولید اتوبوس 10 درصد و تولید کامیون کشنده و کامیونت 66 درصد رشد داشت اما تولید وانت 13 درصد کاهش یافت. نیارکی با اعلام اینکه در پروژه نهضت ساخت داخل در سال 9..

دیدگاهتان را بنویسید

قالب وردپرس